Jak działa czerwony przycisk „x” w macOS w oknie aplikacji

Technologie Data publikacji: 18 listopada 2020

Jak działa czerwony guzik „x” w oknie aplikacji w systemie macOS? Wiele osób, które przejdą na system Apple z systemu Windows, zastanawia się jak działa ten przycisk. Gdy go klikniemy aplikacja nie wyłącza się. Widać to na kropce, która znajduje się w Docku.

Wciśnięcie czerwonego przycisku nie zamyka więc aplikacji, tak jak miało to miejsce w systemie Windows. W Windowsie jest to bardzo intuicyjne. Posiadamy dwa przyciski przyciski. Czerwony zamyka okno, a zarazem program, a osobny minimalizuje go do paska start i pozostawia włączonym.

W przypadku macOS zarówno przycisk „x” jak i przycisk minimalizacji działają podobnie. Aplikacja nie zostaje wyłączona. Okno, na którym pracujemy zamyka się, ale aplikacja nadal pozostaje aktywna w Docku.

Jak wyłączyć aplikację w macOS?

Powstaje więc pytanie, w jaki sposób wyłączyć aplikację w systemie macOS? Możemy zrobić to z poziomu menu aplikacji, które wyświetla się nam na górnym pasku w systemie macOS. Wchodząc w nazwę programu zobaczymy opcję jego zamknięcia.

Możemy robić to jednak wygodniej stosując skrót klawiaturowy. Zamknięcie programu w macOS realizuje się skrótem Command ⌘ + Q.

Wydaje się trochę dziwnym, że dwa przyciski pełniące tę samą funkcję znajdują się obok siebie. Jednak ich działanie jest trochę inne. Załóżmy, że mamy otwarte dwa okna przeglądarki Safari.

Gdy użyjemy przycisku żółtego „minimalizuj” dane okno schowa się do Docka. Będziemy mogli do niego powrócić oraz do zakładek, które mieliśmy w nim otwarte.

Jeśli jednak naciśniemy czerwony przycisk „x” zamkniemy okno przeglądarki wraz z zakładkami. Nie będziemy mogli więc do niego wrócić, ale nie zamknięty w ten sposób całej przeglądarki i pozostałe okna, które mieliśmy otwarte nadal będą dostępne w programie. Jeśli chcemy zamknąć całą przeglądarkę wraz ze wszystkimi oknami, wtedy musimy użyć skrótu klawiaturowego Command ⌘ + Q lub skorzystać z tej opcji w menu aplikacji.

Tak właściwie od samego początku działa system macOS. Jednak przez lata korzystania z systemu Windows nabieramy pewnych nawyków i przyzwyczajenie się do tego jak działa inny system jest oczywiście normalne, musimy przez to przebrnąć. Dlatego warto zrozumieć, jak działają jego poszczególne elementy, aby ułatwić sobie pracę.

Warto zapamiętać: czerwony przycisk „x” w macOS zamyka okno, na którym pracujemy, ale nie aplikację.

Podobne artykuły