20 lipca 2020

Jak dopasować drzwi do podłogi?

Podczas aranżacji domów i mieszkań należy skupić się na tym, aby poszczególne elementy wystroju dobrze ze sobą współgrały. Dotyczy to nie tylko kolorów ścian, mebli i dodatków, ale również podłóg oraz drzwi.

Na co zwrócić uwagę?

Podłoga i drzwi wewnętrzne to elementy, które zmienia się niezwykle rzadko. Jednocześnie często stanowią one podstawę aranżacji. Nie da się ich schować za atrakcyjnymi ozdobami, trudno zmienić również ich kolorystykę (choć pod tym względem drzwi wewnętrzne pozostawiają pewne pole manewru). Wszystko to sprawia, że inwestycja w te produkty w większości przypadków okazuje się długoterminowa. Szeroki wybór drzwi pokojowych i łazienkowych zapewnia oferta dostępna pod tym adresem – https://www.golddoor.pl/pl/menu/drzwi/drzwi-ramionkowe/drzwi-wewnetrzne-ramiakowe-668.html.

Sprawy wcale nie ułatwia fakt, że oba elementy należy dobierać nie tylko pod względem konkretnych parametrów technicznych, ale też walorów estetycznych i pewnej zgodności aranżacyjnej. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, by całość okazała się odpowiednio dopasowana? Przede wszystkim na kolor, a także na materiał, z jakiego wykonane zostały drzwi i podłoga.

Do pierwszej kwestii przejdziemy w dalszej części tekstu, jeśli zaś chodzi o materiał, warto stawiać na produkty zbliżone do siebie. Do parkietów doskonale pasują drzwi wewnętrzne drewniane, wykonane z tego samego gatunku drewna. Z panelami natomiast dobrze komponują się skrzydła wykonane z płyty MDF lub HDF. Jeśli zaś chodzi o płytki, spore znaczenie ma ich odcień oraz struktura. Często bowiem imitują one materiały naturalne, takie jak kamień czy właśnie drewno.

Jaki kolor drzwi dobrać do podłogi?

Niezwykle istotna dla aranżacji każdego pomieszczenia jest także kolorystyka drzwi i podłogi. Dobrać możesz ją na dwa sposoby. W zależności od własnych upodobań oraz ewentualnej chęci podjęcia ryzyka.

  • Reguła podobieństwa. Polega na łączeniu wyrobów o bardzo zbliżonej kolorystyce. Dopuszczalna jest niewielka różnica – drzwi wewnętrzne powinny być maksymalnie o jeden ton jaśniejsze lub ciemniejsze od podłogi. Pozwoli to na większe szaleństwa podczas doboru pozostałych elementów wystroju, głównie mebli i dodatków w postaci zasłon, dywanów etc.
  • Reguła kontrastu. To wyraźne oddzielenie drzwi od podłogi i odwrotnie. Do białych płytek warto dobrać czarne drzwi łazienkowe, hebanowy parkiet stworzy natomiast ciekawe połączenie ze skrzydłami w kolorze jesionu. 

Kontrast czy podobieństwo – co wybrać?

Ewentualne pomyłki aranżacyjne mogą okazać się bardzo kosztowne, dlatego wszelkie decyzje warto podejmować po rozważeniu wszystkich możliwych „za” i „przeciw”. Reguła podobieństwa, choć w pewien sposób ogranicza dobór kolorów, wydaje się rozwiązaniem bezpieczniejszym. Drzwi pokojowe i podłogi o zbliżonych odcieniach będą spójne pod względem aranżacyjnym. To zaś pozostawia większą swobodę podczas dobierania koloru ścian czy też stylu mebli.

Gra kontrastów jest odpowiednia dla osób lubiących zaskakiwać i stawiać na niebanalne rozwiązania. Sprawdzi się ona zwłaszcza w mieszkaniach oraz domach nowoczesnych. Oczywiście nie oznacza to, że takiej aranżacji nie trzeba przemyśleć. Istotna jest też zgodność faktur użytych materiałów.

Drzwi wewnętrzne i podłogi to kluczowe elementy wystroju, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu, aby stworzyć kompozycję, która okaże się trafiona. Warto skorzystać z dostępnej pomocy, na przykład w postaci gotowych wizualizacji lub specjalnych programów komputerowych.