Dysk przenośny 1 TB. Coraz ciekawsza alternatywa dla pamięci USB?

Technologie Data publikacji: 20 grudnia 2022

Jeszcze kilkanaście lat temu rekordy popularności biły nagrywarki. Ze stosem płyt DVD chodziło się do znajomych, by oglądać najciekawsze filmy. Potem wyparły je pamięci USB. Początkowo o pojemności 8 lub 16 GB. Teraz coraz większą popularnością cieszą się zewnętrzne dyski twarde SSD. Jakie mają zalety i czym się charakteryzują?

Pamięć USB czy przenośny dysk? Co wybrać?

Pamięć USB czyli pendrive to niewielkie, czasami naprawdę małe, niemal wielkości paznokcia urządzenie do przechowywania danych. W sumie urządzenie to za dużo powiedziane, bowiem nie ma tam żadnych elementów ruchomych. Najpopularniejsze mieszczą 64 lub 128 GB danych. Można znaleźć i większe, ale wtedy cena znacząco rośnie i opłacalność zakupu, nawet ze względu na gabaryty czy prędkości zapisów, zaczyna maleć. Co może być alternatywą? Oczywiście dysk twardy 1 TB, przenośny, kompaktowy, pojemny i bardzo szybki.

Przykładowo dysk przenośny SSD Samsung T7 o pojemności 1 TB wystarczy, aby zapisać na nim całą bibliotekę filmów, muzyki lub gier. To pojemność kilku pamięci USB, a przewaga pod względem bezpieczeństwa i transferu danych jest nieoceniona. Zacznijmy jednak od gabarytów. Otóż wspomniany dysk SSD T7 ma metalową obudowę o wymiarach 85 x 57 x 8 mm i waży zaledwie 58 gramów. Owszem, to więcej niż większość pendrive’ów, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z o wiele większą przestrzenią na dane, większą ochroną (metalowa obudowa o dużej wytrzymałości) oraz zdecydowanie lepsze transfery – do 1050 MB/s zapisu lub odczytu sekwencyjnego. Poza tym w zestawie znajdziemy kabel USB-C oraz USB-A, dzięki czemu podłączymy dysk nawet do smartfona.

Bezpieczeństwo danych za jednym dotknięciem palca?

Kolejną zaletą dysków zewnętrznych jest ochrona danych. Chodzi nie tylko o mocną obudowę jak np. w modelu Samsung T7 Shield, ale również o szyfrowanie danych. W modeli T7 Touch możemy chronić swoje pliki wykorzystując szyfrowanie AES 256-bit. Dane możemy odbezpieczyć błyskawicznie za pomocą odcisku palca – wystarczy przyłożyć go do wbudowanego czytnika. W niewielkiej pamięci USB zastosowanie takich rozwiązań nie zawsze jest możliwe. Ważne projekty i dokumenty, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce? Samsung T7 Shield to odpowiednie rozwiązanie!

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.

Podobne artykuły