Kiedy kończy się sezon na grzyby?

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-10-23

Zastanawiacie się, jak długo jeszcze grzyby będą dostępne w naszych lasach? Ile czasu nam jeszcze zostało, aby móc wyskoczyć na weekendowe grzybobranie? Jest kilka czynników, które mają wpływ na długość sezonu grzybowego.

Pierwszym z nich jest wilgotność. To, dlatego grzyby głównie znajdujemy jesienią, gdy jest ona faktycznie wysoka. Chociaż tak naprawdę grzyby rosną przez cały rok. Możemy zacząć zbierać je już wiosną, nawet podczas wakacji, gdy nie będzie zbyt sucho i gorąco. Szczyt sezonu przypada jednak na jesień, gdy grzybów w lasach znaleźć można naprawdę długo. Pytanie, ile to jeszcze potrwa?

Do kiedy trwa sezon grzybowy?

Większość lubianych przez nas grzybów znaleźć w lesie można do końca listopada. Są to na przykład borowiki, podgrzybki, koźlarze, rydze, kanie czy kurki. Decydującym aspektem, który decyduje o tym, czy grzyby będą jeszcze pojawiać się w lasach, jest temperatura.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Dlatego można uznać, że sezon grzybowy kończy się wraz z pierwszymi przymrozkami. Stąd też przyjmuje się, że sezon grzybowy trwa od września do listopada, czyli w miesiącach jesiennych. Temperatura wówczas spada, ale nie poniżej zera. Dodatkowo wzrasta wilgotność, co tworzy idealne warunki do wzrostu grzybów.

Kiedy chodzić na grzyby?

Grzyby rosną bardzo szybko. Przykładowo taki borowik rośnie od 1 do 5 dni. Maślak czy koźlarz potrafi natomiast wyrosnąć w jeden dzień! To właśnie dlatego grzybiarze wybierają się do lasu wcześnie rano, a najlepiej po opadach deszczu. Wtedy młodych grzybów jest najwięcej.

To, do jakiego lasu się wybierzemy nie ma większego znaczenia. W każdym możemy spotkać grzyby. Oczywiście, jeśli zależy nam na znalezieniu pewnych gatunków, wtedy warto wybrać lasy, które są dla niego charakterystyczne. Dla przykładu, kurki lubią borowe siedliska i rosną najczęściej ukryte pod mchem lub starymi liśćmi.

Podobne artykuły