Jak często prać pluszaki?

Parenting Data publikacji: 17 grudnia 2018

Pluszaki prać należy i co do tego nikt nie ma wątpliwości. Niektórzy zalecają nawet by prac je zanim wręczmy je dziecku, tak jak przed pierwszym ubraniem dziecka w nowe ciuszki. Nawet nie jest to dziwne, przecież nie wiemy jaką drogę maskotka wcześniej przeżyła i jak była przechowywane. Tym bardziej, że małe dzieci poznają świat ustami, dlatego swoje maskotki biorą do buzi. Starsze dzieci tego nie robią, ale oczywiście należy maskotki pluszowe prać również w tym przypadku.

Jak często prać pluszowe maskotki

Zacznijmy od przyniesienia zabawki ze sklepu. W takim wypadku zanim wręczymy ją dziecku najlepiej jest ją wyprać. Nie wiemy jak była przechowywana, kto ją dotykał i co na niej się znajduje. Dlatego takie maskotki pierzemy zanim dziecko zacznie zabawką się bawić i brać ją do buzi.

Dalej częstotliwość prania zależna jest od wieku dziecka. Niemowlę bierze je do buzi, często ubrudzi je śliną czy jedzeniem, które stają się pożywką dla bakterii i grzybów. W takim wypadku maskotkę należy prać dużo częściej. Możemy prać je raz w miesiącu, a za to częściej je dezynfekować za pomocą np. wodą utlenioną w butelce z atomizerem. Oczywiście postępujemy tak z zabawkami, którymi dziecko się często bawi, jeśli nawet ich nie rusza nie ma takiej potrzeby.

W przypadku starszych dzieci pluszaki możemy prać dużo rzadziej. Dzieci w wieku przedszkolnym nadal chętnie się nimi bawią czy zabierają je ze sobą. Dlatego pierzemy je co 2-3 miesiące lub w razie potrzeby gdy zabawka się wybrudzi.

Zabawki, którymi dziecko się nie bawi nadal się brudzą, gnieżdżą się w nich roztocza. Dlatego raz w roku należy je wyprać. Pluszowe zabawki pierzemy również gdy długi czas leżała i chcemy dać ją dziecku do zabawy.

Jak prać pluszaki

Najlepiej używać płynu do prania hipoalergicznego. Jeśli zabawka ma w środku elementy elektroniczne np. głośnik i baterie to należy je wyjąć. Czasami jest specjalna kieszeń z suwakiem, która pozwala na wyjęcie takiego osprzętu do prania, a czasami musimy go po prostu wypruć.

Zabawki pluszowe pierzemy w niskiej temperaturze 30 stopni Celsjusza, to da nam pewność, że zabawki nie zniszczymy. Najlepiej jest wybrać program do prania ręcznego lub delikantych tkanin jeśli je posiadamy.

Zabawkę należy bardzo dobrze wysuszyć, najlepiej w suszarce bębnowej. Wilgoć zbierająca się w środku może powodować rozwój niebezpiecznych dla dziecka bakterii, które będą później powodować częstsze choroby dziecka. Oczywiście możemy zabawkę wysuszyć na zwykłej suszarce. Pamiętajmy tylko by to zrobić dokładnie.

Podobne artykuły