Niezbędnik karmiącej mamy czyli wszystko czego potrzebujesz!

Parenting Data publikacji: 23 maja 2019

Nie ma lepszego sposobu żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia niż karmienie piersią. Mama, wraz ze swoim pokarmem, przekazuje dziecku wszelkie niezbędne składniki odżywcze,  przeciwciała chroniące malucha przed infekcjami, a także – ogromną porcję czułości. By kobieta nie miała problemów z laktacją, powinna przede wszystkim dbać o siebie i o swój wypoczynek. Stres nie sprzyja bowiem karmiącej matce – hamuje produkcję pokarmu. Przyswojenie wiedzy na temat karmienia piersią przed jego rozpoczęciem z pewnością ułatwi mamie to ważne zadanie i zapewni jej większy spokój. Oprócz zaopatrzenia się w odpowiednią dawkę informacji, kobieta może także posłużyć się kilkoma przydatnymi akcesoriami, które z pewnością ułatwią jej karmienie piersią. Mamo, sprawdź, co warto mieć w swojej wyprawce jeszcze przed porodem!

Wkładki laktacyjne

W czasie karmienia piersią, a nawet na niedługo przed porodem, organizm mamy będzie produkował tyle pokarmu, że wkładki laktacyjne okażą się artykułem niezbędnym. Służą one przede wszystkim do tego, by zapewnić komfort i higienę kobiecie w okresie laktacji. Wkładki chronią ubranie i absorbują wyciekający z piersi pokarm. Można kupić je w wersji jednorazowej lub wielorazowej. Ta druga wersja jest z pewnością tańsza i bardziej ekologiczna w długim okresie, niemniej w przypadku wkładek wielokrotnego użytku mama powinna zwrócić szczególną uwagę na ich wykonanie. Wkładki wielorazowe muszą być uszyte w odpowiedni sposób, by prawidłowo odprowadzały wilgoć i zapewniały mamie komfort.

Laktator

W czasie karmienia naturalnego mogą pojawić się sytuacje, w których mama będzie miała za dużo pokarmu, którego maluch nie nadąży zjeść lub odwrotnie – zbyt mało pokarmu, co zmusi ją do pobudzania laktacji. Bardzo przydatny okazuje się wówczas laktator, który pozwala na odprowadzenie nadmiarowego mleka i zachowanie go na później. Laktatory mogą być ręczne lub elektryczne – te pierwsze są z pewnością tańsze, te drugie znacząco poprawiają komfort mamy, wykonując za nią całą „pracę”. Ważne, by przy stosowaniu laktatora mama zachowała podstawowe zasady higieny. Jest to urządzenie osobiste, więc kobieta nie powinna dzielić go z żadną inną mamą. Odciągnięty pokarm należy przechowywać w czystych i sterylnych pojemnikach, przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Wygodna poduszka

Przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy mama będzie spędzała dużo czasu na karmieniu swojej pociechy. Dobrze zatem, by jeszcze przed porodem pomyślała o wygodnym, spokojnym i relaksującym miejscu, gdzie będzie mogła spędzać z dzieckiem te niezwykle ważne chwile. Właściwa pozycja karmienia ułatwia dziecku ssanie pokarmu i zapewnia mamie wygodę. Wiele kobiet, szczególnie na początku swojej przygody z karmieniem piersią, korzysta ze specjalnych, miękkich poduszek do karmienia, w kształcie dużego rogalika. Nie tylko odciążają one ręce przy karmieniu, ale i pomagają mamie wypracować najlepszą i najwygodniejszą dla niej i dla malucha technikę karmienia.

Miękka chusta

Maluch może dopominać się o karmienie dość często, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, gdy jego żołądek jest jeszcze bardzo mały, a potrzeby – już tak duże. Znalezienie spokojnego i zacisznego miejsca, szczególnie podczas wyjść i spacerów, może być dla mamy kłopotliwe. Jeżeli potrzebuje prywatności, warto, by zaopatrzyła się w miękką chustę, którą będzie mogła nakryć siebie i dziecko w czasie karmienia. Takie akcesoria są obecnie nie tylko praktyczne, ale i bardzo ładne – w sklepach można znaleźć chusty w dowolnych wzorach i kolorach.

Kapturki do karmienia

Jeżeli kształt brodawek mamy utrudnia dziecku chwytanie piersi lub są one podrażnione czy poranione, mama powinna skorzystać ze specjalnych kapturków do karmienia. Ułatwią one dziecku ssanie pokarmu i zwiększą jego stan odżywienia. Zapobiegną także dalszym podrażnieniom piersi i pozwolą mamie na komfortowe karmienie. Odpowiednio dobrane kapturki w przeciągu paru tygodni są w stanie zwiększyć elastyczność brodawki tak, że zanika potrzeba ich stosowania.

Mamo, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Pamiętanie o odpowiedniej podaży płynów może istotnie poprawić produkcję pokarmu. W końcu głównym składnikiem mleka mamy jest właśnie woda! Dlatego warto, by karmiąca kobieta nosiła ze sobą butelkę niegazowanej wody i często z niej korzystała.

Masz wątpliwości? Sięgnij do sprawdzonych źródeł wiedzy

Mamo, karmienie piersią może być niekiedy źródłem wielu wątpliwości i pytań. Warto, byś zawsze mogła je rozwiać z pomocą rzetelnych materiałów na ten temat. Na stronie edukacyjnego programu www.1000dni.pl znajdziesz nie tylko bezpłatny „Poradnik karmienia piersią”, ale także wiele przystępnych artykułów, które uzupełnią Twoją wiedzę na temat karmienia naturalnego. Gdy przyjdzie czas na rozszerzanie diety malucha, na tej samej stronie możesz skorzystać również z kolejnych poradników dotyczących prawidłowego żywienia dziecka w pierwszych latach życia.

 

Podobne artykuły