O czym warto wiedzieć płacą kartą kredytową aby czuć się bezpiecznie?

Technologie Data publikacji: 20 stycznia 2017

Karty płatnicze są bardzo popularne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób staje się ofiarami przestępców, którzy próbują zawłaszczyć sobie nasze pieniądze gdy płacimy właśnie w ten sposób. Zobaczcie rzeczy, o których warto wiedzieć aby czuć się bezpiecznie płacąc kartą kredytową.

Zwróć uwagę na wielkość terminala

Gdy wkładamy kartę do terminale zazwyczaj 1/3 jej długości znajduje się na zewnątrz tak by łatwo było można ją wyciągnąć. Jeśli karta zbyt głęboko wchodzi do terminala może on być spreparowany i zawierać w środku dodatkowe urządzenie czytające dane z Twojej karty. Jeśli coś Cię zaniepokoi lepiej zapłać gotówką.

fot. brightside.me 

Brak podświetlenia przycisków

Tak zwany skimmer, który jest włożony do urządzenia może spowodować blokadę podświetlania przycisków, gdy kartę włożymy zbyt szybko. Na tej zasadzie można podejrzewać, że z terminalem jest coś nie tak.

fot. brightside.me 

Nakładki na bankomaty

Z próbą oszustwa możemy też spotkać się gdy spróbujemy wypłacić pieniądze z bankomatu. Wtedy zawsze należy sprawdzić miejsce gdzie wkładamy kartę kredytową czy nie porusza się, nie jest zbyt luźne. Zazwyczaj jest ono podświetlone, można spojrzeć czy na plastiku nie znajdują się jakieś dziwne elementy, albo zaciemnienia. Zawsze spróbuj użyć trochę siły aby spróbować zdjąć czytnik, jeśli jest oryginalny nawet nie drgnie.

Jak się dodatkowo chronić przed kradzieżą pieniędzy z karty płatniczej?

Warto uruchomić sobie usługę SMS w celu informowania o każdej transakcji na koncie. Dzięki temu gdy pieniądze w jakiś niewyjaśniony sposób zaczną być z niego pobierane możemy szybko zareagować i zablokować kartę. Często są to małe kwoty umożliwiające płatność „zbliżeniową” wtedy szybko dowiemy się o problemie i nie stracimy zbyt wielu pieniędzy.

Warto też mieć dwie karty płatnicze i na karcie, którą zazwyczaj dokonujesz zakupy nie mieć zbyt wielu pieniędzy, anie ustawionego żadnego limitu. Dzisiaj w dobie bankowości elektronicznej będąc w sklepie dosłownie w kilka minut jesteśmy w stanie przelać sobie pieniądze z konta w tym samym banku na kartę płatniczą za pomocą telefonu. Dzięki temu łup złodzieja nigdy nie będzie duży, a ty zdążysz się o wszystkim w czasie zorientować.

Ustaw realne kwoty limitów na karcie płatniczej. Często limity na karcie mamy ustawione dosyć wysoko „w razie czego”. Nie warto tego robić, na karcie, którą codziennie używamy limity powinny być dostosowane do naszych dziennych wydatków, dzięki czemu ograniczamy ryzyko straty środków.

Nigdy nie oddawaj swojej karty obsłudze sklepu czy restauracji. Zawsze płać tak by mieć cały czas swoją kartę na widoku. Przesunięcie jej przez dodatkowy czytnik, który zczyta jej dane lub zrobienie jej zdjęcia jest bardzo proste. Mając zdjęcie karty kredytowej możemy bez problemu podłączyć ją sobie w sklepie Internetowym albo w innej usłudze płatniczej.

Nigdy też nie wrzucaj zdjęć swojej karty kredytowej do Internetu. To zabawne, ale bardzo dużo osób to robi chwaląc się wyglądem swojej nowej karty. Wtedy ktoś dostaje od Ciebie ogromny prezent i jednocześnie może Cię okraść bez żadnego wysiłku.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/this-is-what-you-should-know-when-paying-with-your-credit-card-292310/

Podobne artykuły