Inwazja biedronek na balkonie. Uważaj bo to są BIEDRONKI AZJATYCKIE i mogą gryźć!

Lifestyle Data publikacji: 11 października 2018

Na waszym balkonie pojawiła się masa biedronek? Uważajcie na nie, to biedronki azjatyckie, które mogą pogryźć i być niebezpieczne dla alergików. Nie wpuszczajcie ich do swojego domu, a gdy jakieś znajdziecie, jak najszybciej usuńcie je z pomieszczeń. Problem ten pojawia się co roku i spotykamy się wtedy z inwazją biedronek na balkonach czy w oknach.

Inwazja biedronek azjatyckich na balkonie

Jesienią stają się one problemem dla wielu z nas. Problem ten pojawia się co roku w okresie października. Na pozór wyglądają one jak zwykłe biedronki jednak szczegóły je różnią. Jeśli spojrzycie na zdjęcie poniżej na pewno zauważycie różnice w kształcie pancerzyka oraz tułowia.  Ich kolor może być różny i przechodzić od żółtego do czerwonego, a nawet czerwonego i czarnego. Ciało jest bardziej owalne i wypukłe. Z daleka może przypominać zwykłą biedronkę, ale gdy przyjrzymy się bliżej na pewno uda się je nam rozpoznać.

Biedronki azjatyckie zwane też arlekinami są w naszym kraju dość nowymi gośćmi bo pierwszy raz zanotowano ich pojawienie się w 20016 roku w Poznaniu. Są one gatunkiem inwazyjnym. Jesienią aktywują się i zaczynają szukać miejsc, w których mogłyby się schronić na zimę. Zwykle chronią się w krzewach czy drzewach, dlatego też trafiają na nasze balkony. Gdy zostawimy uchylone okno z chęcią odwiedzą nasze mieszkanie.

Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików

Wytwarzają one dwa alergeny, które mogą uczulić. Znajdują się one w hemolimfie, który wydziela biedronka, gdy czuje zagrożenie. Gdy pomyślimy, że to zwykła biedronka i będziemy chcieli wziąć ją na rękę by ją wynieść z mieszkania, w tej sytuacji może uwolnić tę substancję bo poczuje się zagrożona naszym dotykiem. Dlatego nie można pozwalać bawić się z nimi dzieciom. Ich ilość może być naprawdę duża, ale może też trafić się tak, że do naszego mieszkania dostanie się tylko kilka sztuk. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej zebrać je odkurzaczem i wyrzucić od razu worek.

Biedronka azjatycka – Harmonia axyridis

Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ona z Azji. Jest to gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowanych. Jest to w naszym kraju gatunek inwazyjny, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pierwszy raz odkryty w 2006 roku w Poznaniu. Nazywamy ją też arlekinem lub harlekinem od angielskiego nazwy Harlequin ladybird. Obecnie biedronkę tę można spotkać praktycznie w całej zachodniej części Polski, ale może ona rozprzestrzeniać się dalej.

Biedronka azjatycka ma ciało wypukłe o długości od 5 do 8 mm. Możemy spotkać na niej 0-32 kropki. Bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem mszyc, ale jest też zagrożeniem dla naszej rodzimej biedronki, którą może zjeść. Do tego ta biedronka może ukąsić człowieka, dlatego nie należy brać jej w dłonie gołymi rękoma. Szybko się rozmnaża, potrafi w ciągu roku wytworzyć 5 pokoleń, a żyje maksymalnie nawet 3 lata. Dlatego lepiej nie dopuścić do tego by znalazła sobie w naszym domu cichy zakątek.

fot. By ©entomartIn case of publication or commercial use, Entomart wishes then to be warned (http://www.entomart.be/contact.html), but this without obligation. Thank you., Attribution, Link

Biedronka azjatycka – zagrożenie dla człowieka

Biedronka azjatycka może ukąsić człowieka. Stwierdzono przypadki reakcji alergicznych dotyczących skóry czy dróg oddechowych. Do kontaktu zachodzi najczęściej właśnie w warunkach domowych na początku jesieni, gdy biedronki te szukają ciepłego schronienia do zimowej hibernacji. Nasze domy są dla nich idealnym miejscem. Uczelnie dotyczy wszystkich grup wiekowych oraz obydwu płci.

Objawami nadwrażliwości może być alergiczne zapalenie spojówek, astma, pokrzywka czy obrzęk naczynioruchowy. Dlatego zaleca się unikania kontaktu z nią. Lepiej też ich nie straszyć bo hemolimfa, którą wyrzucają z siebie gdy są zagrożone pozostawia trwałe zabarwienia na przedmiotach. Aby ją usunąć należy zrobić to szybko, najlepiej odkurzaczem.

Jak usunąć biedronki azjatyckie

fot. Link

Nie należy ich dotykać, bo na stres reagują wydaleniem substancji ochronnej, która ma właściwości alergiczne, ale pozostawia też trwałe żółte plamy, które mogą zniszczyć nasze meble czy ścianę. Dlatego najlepszym z domowych sposobów na ich usunięcie jest wciągnięcie ich do odkurzacza, a następnie od razu wyniesienie worka do pojemnika na śmieci na zewnątrz.

Gdy nasze okna i balkony zaroją się od biedronek nie należy ich uchlać, bo wtedy owady wpuścimy do środka. Sposobem na zapobieganie temu może być montaż moskitiery, dzięki temu mimo ich inwazji nadal możemy wietrzyć pomieszczenia bez obawy, że dostaną się do środka.

Specjalne firmy usuwają je za pomocą środków owadobójczych, te jednak szkodzą innym pożytecznym owadom np. biedronkom siedmiokropkom, które bardzo dobrze znamy. Podobno odstraszający jest dla nich olejek kamforowy i mentolowy. Możemy spróbować wystawić go na balkon i sprawdzić czy biedronki będą się od niego starały oddalić. Wtedy można rozcieńczyć go w wodzie i spryskać nim ramy okien oraz balkon.

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Harmonia_axyridis

Podobne artykuły