Implanty stomatologiczne – Jak długo trwa leczenie?

Zdrowie Data publikacji: 14 września 2017

Pojedyncze ubytki zębów lub całkowite bezzębie to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba osób. Jest wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania tych niedoskonałości, a jedną z najczęstszych jest zła higiena jamy ustnej oraz rzadkie wizyty u stomatologa. Zęby długo nieleczone zwykle są na tyle uszkodzone, nie da się ich uratować przez co większość dentystów decyduje się na ich wyrwanie. Tak właśnie rodzi się bezzębie, które we współczesnych czasach łatwo ukryć i uzupełnić na przykład za pomocą implantów.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implanty zębowe to najnowocześniejszy sposób na wypełnienie luk po utraconych przez pacjenta zębach. Stanowią doskonałą alternatywę dla niewygodnych protez i pozwalają na odzyskanie pięknego, pełnego uśmiechu. Są więc zabiegiem nie tylko medycznym, ale także estetycznym. Oto kompendium wiedzy o implantach zębowych.

Wskazania do założenia implantów zębowych

Implantologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się wypełnianiem ubytków po utraconych zębach w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązanie, jakim są implanty zębowe. Wskazaniem do skorzystania z zabiegu wszczepienia implantu są luki w uzębieniu powstałe wskutek:

  • niewykształcenia się zalążków zębów stałych;
  • utrata zębów w wyniku próchnicy, wypadku lub chorób przyzębia.

Warto zwrócić uwagę na to, iż implant można wszczepić pacjentowi, któremu:

  • brakuje jednego tylko zęba, niezależnie od tego czy jest to ząb trzonowy, przedtrzonowy, czy siekacz;
  • brakuje dwóch, kilku lub nawet wszystkich zębów w łuku zębodołowym.

Dzięki temu metoda ta z powodzeniem zastępuje tradycyjne protezy, jest od nich jednak znacznie wygodniejsza. Pacjenci noszący protezy często bowiem skarżą się na odczuwany dyskomfort, odkładanie się resztek pokarmów pod protezą czy jej zsuwanie się. Tych problemów nie mają pacjenci korzystający z implantów zębowych. Wręcz przeciwnie – najczęściej zapominają o nich w ciągu kilku dni lub tygodni od jego wszczepienia. Należy pamiętać, że wraz z podjęciem decyzji poddania się zabiegowi musimy znaleźć specjalistę z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami. Właśnie w tym miejscu warto wspomnieć o profesjonalistach implantologach z Beauty Dent z Krakowa, którzy każdy etap leczenie przeprowadzają z mistrzowską ręką, a pełny proces leczenia ubytków zębowych można sprawdzić na https://beauty-dent.pl/oferta/implanty-krakow/ Specjaliści indywidualnie dostosowują plan leczenia do potrzeb pacjenta, dzięki czemu są w stanie zagwarantować piękny i zdrowy wygląd zębów, który będzie cieszył na nowo.

Etapy leczenia

Wszczepianie implantu zęba to proces wieloetapowy. Składają się na niego następujące czynności:

  • ocena stanu kości szczęki, w której umieszczone zostaną implanty. Jeśli stan jakościowy lub ilościowy kości jest niezadowalający – lekarz podejmie stosowne kroki, by przygotować łuki zębodołowe do zabiegu;
  • wykonuje się tomografię komputerową 3D, by ocenić stan dziąseł, ilość miejsca dla implantu i rozmieszczenie innych zębów;
  • w kości szczęki pacjenta wykonuje się otwór, w który następnie wkręca się implant, czyli tytanową śrubę. Następnie dziąsło jest zszywane nicią stomatologiczną nad implantem;
  • teraz następuje okres gojenia – tkanka kostna wokół implantu musi się zregenerować i szczelnie objąć implant;
  • po okresie wygajania nacina się dziąsło nad implantem i wkręca śrubę gojącą, której zadaniem jest odpowiednie ukształtowanie dziąsła;
  • ostatni etap to zamocowanie na implancie korony.

Jak długo trwa leczenie?

Czas trwania leczenia implantologicznego jest indywidualny dla każdego pacjenta i ma na niego wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest stan kości szczęki pacjenta. Jeśli jest dobry, leczenie jest stosunkowo krótkie. Natomiast u pacjentów, którzy cierpią na ubytki lub zanik kości, konieczna jest rekonstrukcja kości, która znacznie wydłuża proces leczenia. Istotny jest także czas wygajania się kości po wszczepieniu implantu – może on trwać od trzech do nawet sześciu miesięcy.

Czas trwania poszczególnych etapów leczenia przedstawia się następująco:

  • wszczepienie implantu – trwa od 30 minut do dwóch godzin,
  • osteointegracja – czyli proces narastania wokół implantu tkanki kostnej – trwa od 3 do 6 miesięcy,
  • gojenie dziąseł następuje stosunkowo szybko i zajmuje około 14 dni,
  • część protetyczna obejmuje wykonanie i dopasowanie koron do uzębienia pacjenta. Ten etap wymaga kilku wizyt u lekarza i może trwać od 2 do 6 tygodni.

Jak widać, określenie jednego ścisłego okresu leczenia jest w praktyce niemożliwe.

Implanty zębowe mają szereg zalet. I choć nie należą do najtańszych, to przecież nasze dobre samopoczucie i piękny uśmiech są bezcenne i warte poświęcenia.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły