Ile gramów ma łyżeczka?

Kuchnia Data publikacji: 11 marca 2022 / Aktualizacja: 2022-03-14

Odmierzając składniki podczas przygotowywania przepisów często zastanawiamy się ile gram ma łyżeczka od herbaty? Warto to wiedzieć. Ułatwi nam to po prostu gotowanie i gdy w przepisie zobaczymy informację o dodaniu określonej ilości w gramach, wtedy będziemy wiedzieli, jak szybko przeliczyć to na łyżeczki.

Odmierzanie składników za pomocą łyżeczek jest dużo wygodniejsze i łatwiejsze, niż robienie to na gramy. Musimy wtedy mieć zawsze pod ręką wagę kuchenną, aby móc zmierzyć gramaturę składników. Jeśli natomiast wiemy, ile gra ma łyżeczka od herbaty, wtedy możemy każdy składnik przeliczyć na ilość łyżeczek. To bardzo wygodne.

Łyżeczka ma ok. 5 gramów

Jedna łyżeczka mieści na sobie ok. 5 gramów produktu. Ale nie zawsze jest to regułą bo zależy to również od konsystencji produktu. Dla przykładu na łyżeczce od herbaty zmieści się 5 g białego cukru, ale już tylko 4 gramy cukru pudru. Jeśli weźmiemy na łyżeczkę wodę lub inny płyn, to również będzie miał on wagę 5 gram. Jeśli natomiast weźmiemy mąkę to będą to już 4 gramy.

Dlatego można przyjąć pewne uogólnienie. W przypadku produktów cięższych (cukier, masło, woda) jedna łyżeczka od herbaty mieści ich 5 gramów. W przypadku produktów lżejszych (cukier puder, mąka pszenna, skrobia ziemniaczana) zmieścimy 4 gramy.

Jednak podczas gotowania jedzenia nie musimy posługiwać się aptekarską dokładnością. Dlatego jeśli uogólnimy sobie to całkowicie do tego, że jedna łyżeczka od herbaty ma 5 gram, to również będzie to dobrym wyjściem.

Podobne artykuły