Co wybrać – płyta gazowa czy płyta ceramiczna?

Kuchnia Data publikacji: 08 lutego 2021

Urządzając nową kuchnię lub remontując już obecną z pewnością stanie przed wyborem płyty grzewczej. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam dwa rozwiązania, którymi są płyty gazowe i płyty ceramiczne.

Zobaczcie czym różnią się od siebie. Jakie są ich cechy charakterystyczne. Dzięki temu będziecie mogli podjąć decyzję, która najbardziej będzie odpowiadać Waszym preferencjom.

Płyty gazowe – co je charakteryzuje?

Każda nowoczesna kuchnia wyposażona jest w zabudowaną w blacie kuchennym płytę. Mało kto chciałby nową kuchnię wyposażyć w kuchenkę gazową. Nie zawsze jednak chcemy skorzystać z energii elektrycznej i wtedy z pomocą przychodzą nam płyty gazowe.

Łączą one nowoczesny design i jednocześnie tradycyjne paliwo do zasilania kuchenki, którym jest gaz ziemny. Ma on jednak nadal wielu zwolenników, którzy twierdzą, że po prostu jedzenie ugotowane na ogniu smakuje lepiej.

Płyty grzewcze gazowe charakteryzuje to, że posiadają palniki oraz ruszt. Dlatego wyglądem przypominają kuchenkę gazową, są jednak dużo estetyczniejsze i montowane w zabudowie meblowej naszej kuchni.

Oczywiście istnieją również płyty gazowe pod szkłem, w których spalanie odbywa się pod ceramiczną płytą, na której stawiamy garnki podobnie jak w przypadku płyty indukcyjnej. Różnicą jest jednak to, że nie potrzeba do nich specjalnych garnków, ale i powierzchnia płyty nagrzewa się o czym trzeba pamiętać.

Płyty ceramiczne – czym się charakteryzują?

Płyty ceramiczne korzystają z energii elektrycznej. Czasami mylona jest z płytą indukcyjną. Podczas gotowania na płycie indykcyjnej płyta pozostaje zimna, a podgrzewa się jedynie garnek. Podgrzewanie trwa też dużo krócej niż w przypadku płyty ceramicznej, gdzie nagrzewa się też powierzchnia płyty. To bardzo ważna informacja, która ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. Płyty grzewcze ceramiczne mogą nas po prostu oparzyć.

Dzieje się tak ze względu na różnice w technologii. W przypadku płyty ceramicznej pod powierzchnią pola grzewczego znajduje się grzałka. Dlatego możemy korzystać na niej z tradycyjnych garnków. W przypadku płyty indukcyjnej mamy do czynienia ze zjawiskiem pola elektromagnetycznego. Nie ma tam grzałki. Indukcja przetwarza energię w ciepło i dlatego też musimy korzystać w przypadku takiej płyty z odpowiednich garnków.

Płyty grzewcze ceramiczne są jednak tańsze w zakupie od indukcyjnych. Nie wymagają też od nas wymiany garnków i patelni.

Czy istnieje kompromis?

Przy urządzeniu kuchni zazwyczaj stajemy przed dylematem jakie płyty grzewcze kupić. Tradycjonaliści wolą gaz. Inni stawiają na nowoczesność i wybierają prąd. Można jednak te dwie rzeczy połączyć. Istnieją bowiem na rynku płyty, które zawierają zarówno palniki gazowe, jak i pola grzewcze elektryczne.

Podobne artykuły