Nietypowe zastosowanie kredy nie są nam zbyt dobrze znane. Przedmiot ten kojarzymy głównie ze szkołą, gdzie nauczyciele pisali nią po tablicy – kaligrafowali tematy lekcji, pokazywali matematyczne działania, a niekiedy nawet próbowali zobrazować coś za pomocą rysunku. Kreda to także rewelacyjny sposób na zabawę dla dzieci, które sporo czasu spędzają na powietrzu. Kolorowa kreda może służyć do rysowania po ulicy czy chodnikach.
Kreda to rodzaj skały osadowej, która tworzy się na dnie mórz i oceanów. Należy do grupy czystych wapieni, które nie zawierają w swoim składzie żadnych domieszek. Kreda składa się z drobnoziarnistego mikrytu oraz mikroskopowych skorupek kokolitów. Charakteryzuje się porowatością, jest miękka i niezbyt zwięzła.
Kreda w naturze występuje w postaci marmuru, wapienia czy szpatu wapiennego, inaczej nazywanego kalcytem. W naszym kraju kredę wydobywa się w takich miejscach, jak kopalnia w Mielniku oraz kopalnia w Kornicy.
Kreda pisząca, podobnie jak kreda jeziorna, zbudowane są z CaCO3, czyli z węglanu wapnia. Różnicą, jaka dzieli te dwa rodzaje kredy, jest fakt, iż w kredzie piszącej znajdują się aragonitowe lub kalcytowe skorupki organiczne, zaś w kredzie jeziornej znaleźć można wytrącony nadmiar węglanu wapnia, który znajduje się w wodzie.
Zastosowania kredy różnią się w zależności od jej rodzaju. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka typów kredy, które zaskakują swoimi właściwościami.
Rodzaje kredy:
Kreda – zastosowanie jej w formie nawozowej niesie ze sobą wiele korzyści. Rolnicy często zapominają o jej pozytywnym wpływie na glebę i nie tylko. Warto więc przypomnieć sobie, jakie efekty niesie ze sobą stosowanie kredy nawozowej.
Przede wszystkim, kreda nawozowa stosowana jest w przypadku odkwaszania gleby. Najkorzystniej sprawdza się w tym wypadku kreda pozyskiwana ze złoża Koszelówka (jest to stosunkowo młode geologicznie złoże). Węglan wapnia pozyskiwany z tego złoża jest miękki i rozdrobniony. Jego fantastyczna struktura sprawia, że kreda z Koszelówka doskonale nadaje się jako nawóz, czego nie można powiedzieć o innych złożach.
Kreda nawozowa powinna być oznaczona symbolami od 06a do 09a. Jeśli takich symboli nie ma na produkcie, oznacza to, że nie jest to dobra kreda do nawożenia gleby. Wspaniałej jakości nawóz kredowy powinien zawierać nawet 95% węglanu wapnia oraz cenne mikroelementy.
Stosowanie kredy nawozowej sprawia, że w glebie zahamowany zostaje rozwój grzybów, pasożytów i chwastów. Dodatkowo, kreda tego rodzaju pozwala na poprawny rozwój mikroflory, a co za tym idzie – znacznie ułatwia pobieranie cennych składników odżywczych przez rośliny.
Wapniowanie gleby pozwala na uzyskanie znacznie lepszych plonów, niż ma to miejsce bez tej czynności. Kreda nawozowa poprawia grudkowatość gleby, a ponadto wpływa korzystnie na kwasowość gleby oraz na intensywność jej wietrzenia.
Zastosowania kredy nawozowej – korzyści:
Kreda granulowana, nazywana inaczej granulowanym wapnem kredowym, to fantastyczny sposób na nawożenie upraw warzywnych, ozdobnych i owocowych. Można ją stosować również w przypadku upraw szklarniowych czy tunelowych.
Kreda – właściwości:
Kredę granulowaną stosuje się bez konieczności mieszania ją z glebą. Można rozsypywać ją ręcznie bądź przy użyciu siewnika. Kredę granulowaną należy stosować w innym czasie niż obornik czy nawozy azotowe, gdyż będzie się to wiązało ze znacznymi stratami azotu.
Nietypowe zastosowania kredy to nie tylko korzystanie z niej w ogrodnictwie i rolnictwie, ale również w innych dziedzinach naszego życia.
Zastosowania kredy zauważyć można również w przemyśle farmaceutycznym. Swego czasu kredę wykorzystywano bardzo często podczas zgagi. Stanowiła środek zobojętniający kwas żołądkowy. Pomaga przy biegunce, a przy okazji stanowiła dodatek w maściach wysuszających czy pastach do zębów.
Kreda – zastosowanie tego naturalnego dobra widać również w przemyśle budowlanym. Podczas wyznaczania planu bezpośrednio na terenie, bardzo często używa się kredy traserskiej. Produkt ten swoim składem chemicznym przywodzi na myśl naturalny węglan wapnia, jednak cechuje się przywieraniem do podłoża, a ponadto sprzedawana jest w niewielkich buteleczkach.
Węglan wapnia sprawdza się rewelacyjnie również podczas osuszania. Kreda doskonale chłonie wilgoć. Jeśli w domu borykamy się z tym problemem, wystarczy umieścić kredowe pałeczki w łazience lub w pokoju. Łącząc kredę z sodą oczyszczoną, uzyskamy zestaw chroniący nie tylko przed wilgocią, ale również przykrym zapachem.