Dostaliście wiadomość, że Twoja paczka została wstrzymana? To oszustwo

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-12-15

Okres przedświąteczny jest w czasem, w którym dużo więcej kupujemy przez Internet. Nic dziwnego. Zamawiamy prezenty dla dzieci i bliskich. Kupujemy dekoracje i dodatki na wigilijną kolację. To czyni świetną okazję dla złodziei. Prawdopodobieństwo tego, że wyślą oni wiadomość na losowy numer, a ta osoba akurat czeka na paczkę, jest całkiem duże. Dlatego musimy być czujni!

Oszustwo na wstrzymaną paczkę

Wszyscy chcemy, aby nasze prezenty dotarły na czas. Nie może więc być nic gorszego od wiadomości, że nasza paczka została wstrzymana. I to przez głupie 2,5 złotego! Dla świętego spokoju lepiej szybko dopłacić taką małą sumę i czekać na paczkę? Otóż nie.

Oszuści dobrze wiedzą, że zależy nam na czasie. To dla nich doskonała okazja, aby złapać nas w swoje sidła. Jeśli ulegniemy presji i klikniemy link, zostaniemy przekierowani na stronę imitującą prawdziwe płatności online. Gdy podamy tam swoje dane do rachunku bankowego, zostaniemy okradzeni z oszczędności. Dlatego musimy uważać.

Jak nie dać się oszukać?

Po pierwsze, nie klikamy w żadne linki, które przychodzą do nas przez wiadomości SMS. Najlepiej zadzwonić i zapytaj u źródła (sklep, gdzie zamawialiśmy, firma kurierska) czy niedopłata wystąpiła. Tutaj nawet nie mamy numeru przesyłki, czy nazwy firmy, które mogłyby się znaleźć w prawdziwej wiadomości tego typu. Choć musimy przyznać, że przez kilkanaście lat, gdy robimy zakupy przez Internet, nigdy nam się nie zdarzyło, aby wystąpiła jakaś niedopłata na przesyłce. Wszystkie tego typu wiadomości, to po prostu praktycznie w 100% oszustwa.

Warto też zwrócić uwagę na sam link. Widzimy tutaj, że jest to popularny skracacz linków tinyurl.com, który służy do skrócenia długich linków, a jednocześnie ukrywa prawdziwy link. Oszuści postanowili to wykorzystać. Dlatego nie warto klikać linków, które zostały skrócone przez popularne usługi. Oto ich lista:

  • tinyurl.com
  • bitly.com
  • cutt.ly
  • owl.ly
  • rb.gy
  • bl.ink
  • snip.ly
  • goo.gl
  • t.ly

Pamiętajmy, że każdy może założyć też link w swojej domenie przypominającą prawdziwą. Dlatego, to że link nie jest skrócony, nie oznacza od razu, że jest wiarygodny.

Nie wpisujcie swoich wrażliwych danych na stronach, do których przeszliście za pomocą klikniętego linka. Na strony finansowe np. banku, wchodzimy bezpośrednio wpisując jej adres w pasek adresu przeglądarki. Upewniamy się zawsze, czy adres jest prawidłowy i czy strona jest bezpieczna.

Podobne artykuły