Wiele rzeczy ma gumową antypoślizgową rączkę wykonaną z „matowej gumy”. Znajdziemy ją w suszarkach, lokówkach, szczotkach do włosów, parasolkach i innych akcesoriach. Problem jest to, że z biegiem czasu rączka ta staje się klejąca. To sprawia, że przyrząd staje się bezużyteczny.
Lepkość ta jest wynikiem degradacji gumy. Może do tego przyczyniać się kontakt z promieniami UV, a także niektóre kosmetyki do włosów, które stosujemy. Materiał też starzeje się sam w sobie. Dlatego takie urządzenia najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu z dala od światła słonecznego. Jak więc domyślacie się, łazienka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania lokówki, prostownicy lub suszarki z gumową rączką.
Na szczęście, nie oznacza to jeszcze tego, że sprzęt ten nadaje się jedynie do wyrzucenia. W tym artykule przedstawimy Wam kilka sposobów, dzięki którym zregenerujecie uchwyt i dalej będziecie mogli z niego korzystać.
Za pomocą spirytusu salicylowego lub innego środka do czyszczenia z wybielaczem można usunąć tę klejącą gumę. Wystarczy zwilżyć ją produktem, pozostawić na kwadrans, a następnie dobrze wyszorować gąbeczką. Guma zejdzie, pozostanie rączka, która nie będzie już klejąca. Dzięki temu dalej będziemy mogli korzystać z lokówki, suszarki lub innego gadżetu.
W sklepach z akcesoriami sportowymi znajdziemy produkt, który nazywa się owijką wierzchnią do badmintona. To nic innego, jak specjalna taśma, która zapewnia przyczepny i dobry chwyt rączki od rakiety do badmintona.
Produkt ten świetnie nada się do owinięcia rączki. Nie polecamy stosowania taśm izolacyjnych, bo te szybko tracą przyczepność przy użytkowaniu i same też stają się klejące. Dlatego owijka sprawdza się rewelacyjnie. Podobne działanie będzie miała też owijka do kierownicy rowerowej, którą możemy znaleźć w sklepach rowerowych.
W marketach budowlanych możemy zakupić zmywacze do kleju. Zazwyczaj stosujemy go do usuwania pozostałości kleju po etykietach czy taśmach samoprzylepnych. Tym razem możemy jednak wykorzystać go do wyczyszczenia gumowego uchwytu od suszarki.
Można spróbować przemyć lepką powierzchnię ręcznika nasączonego alkoholem izopropylowym (można go zakupić w aptekach lub sklepach z chemią gospodarczą). Alkohol może pomóc w usunięciu lepkiej substancji i przywróceniu gładkości gumy.
Nasącz wacik lub ręcznik papierowy alkoholem izopropylowym. Nie przesadzaj z ilością – materiał powinien być wilgotny, ale nie mokry. m. Alkohol izopropylowy powinien rozpuszczać lepką substancję i pomagać w jej usunięciu.Jeśli po pierwszym przemywaniu rączka wciąż jest lepka, powtórz czynność. W zależności od stopnia degradacji gumy może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tej operacji.
Silikon w sprayu to preparat, którego używa się do regeneracji oraz zabezpieczenia gumowych powierzchni np. w samochodzie. Dlatego możemy znaleźć taki produkt w sklepach budowlanych na działach motoryzacyjnych między innymi.
Wystarczy najpierw zabezpieczyć powierzchnię loków (oprócz uchwytu). Możemy okleić ją taśmą lub zabezpieczyć gazetą. Następnie samą rączkę spryskujemy cienką warstwą produktu i pozostawiamy do wyschnięcia.