Gres polerowane a gres szkliwiony. Musisz to wiedzieć zanim wybierzesz „błyszczące” kafelki.

Wnętrza Data publikacji: 17 marca 2019 / Aktualizacja: 2023-12-22

Błyszczące kafelki są dzisiaj niezwykle modne. Wiele osób chce je mieć w swojej kuchni lub w łazience na ścianach czy podłogach. Wiele osób decyduje się też na gres jako materiał dużo wytrzymalszy od płytek ceramicznych. Jednak idąc do sklepu zwracamy zazwyczaj uwagę na jego wygląd, ale to nie wystarczy. Powinniśmy również sprawdzić czy to gres polerowany czy gres szkliwiony. Dlaczego? Za chwilę się dowiecie.

Czym różni się gres polerowany od szkliwionego?

Gres polerowany wygląda efektownie, ale będzie trudniejszy w utrzymaniu. Dużo trudniej usuwa się z niego niektóre zabrudzenia np. z płynów. Wymaga wielokrotnego mycia zanim uda nam się je usunąć. Dlatego wykorzystanie go w kuchni może wiązać się z ryzykiem trudniejszego zachowania porządku. Oprócz tego gres ten jest bardzo śliski, dlatego w miejscach gdzie podłoga jest narażona na popryskanie wodą (np. łazienka) może stać się dość niebezpieczny. Gres polerowany należy również impregnować aby zachował swoje walory, co zwiększa koszt inwestycji i trzeba pamiętać o tym by co kilka lat czynność tę powtarzać. Jest on jednak bardziej wytrzymały od gresu szkliwionego.

Zobacz również: Mieszkanie w stylu nowoczesnym. Jak je zaaranżować?

Gres szkliwiony ma na sobie dodatkową warstwę, która stanowi barierę zabezpieczającą. Dzięki temu płytki nie odbarwiają się i dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości. Jest oczywiście minus. Szkliwienie jest bardzo cienką warstwą, która ulega zużyciu. Dlatego nie zaleca się stosowania go w pomieszczeniach o częstej eksploatacji. Może więc nie sprawdzić się w przedpokoju gdzie wchodzimy w butach, na nich znajduje się piasek i przez to powierzchnia szkliwienia może szybko się zużyć. Również upadek czegoś cięższego na gres szkliwiony może spowodować odpryśnięcie powłoki zabezpieczające.

Podsumowując, gres sam w sobie jest bardzo dobrym materiałem. Jest wytrzymalszy od płytek ceramicznych. Niestety jednocześnie trudniejszy w obróbce. Gres polerowany lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach intensywniej używanych np. weranda. Gres szkliwiony natomiast będzie lepszy do pomieszczeń wystawionych na zabrudzenia i działanie wilgoci jak łazienka i kuchnia. Jeśli chodzi o utrzymanie i konserwację, dużo mniej wymagający jest gres szkliwiony.

Podobne artykuły