Funkcjonalne wyposażenie kuchni – najlepsze akcesoria ułatwiające utrzymanie porządku w kuchni

Kuchnia Data publikacji: 01 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-06-16

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To miejsce powstawania wspaniałych dań i rodzinnych spotkań. Dlatego też tak ważne, aby było one przytulne, funkcjonalne, a przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości. W końcu żadne inne pomieszczenie nie brudzi się tak szybko, jak właśnie kuchnia. Sprawdź, jakie akcesoria pomogą Ci zachować porządek na długo.

Ociekacz do naczyń 

Nawet obecność zmywarki nie zmienia faktu, że od czasu do czasu trzeba niektóre naczynia umyć ręcznie. Co zwykle robisz z naczyniami tuż po ich umyciu? Od razu je wycierasz? A może kładziesz gdzieś z boku na ściereczkę? Oba te rozwiązania mają mnóstwo minusów. Pierwsze jest czasochłonne. Drugie zaś powoduje powstawanie smug, zajmuje dużo miejsca i wymaga później suszenia takiej ściereczki. Dlatego też w każdej kuchni powinien znaleźć się ociekacz do naczyń. Dzięki temu wystarczy że po umyciu po prostu postawisz naczynia na taką suszarkę, a one wyschną samodzielnie — bez konieczności wycierania. 

Obecnie w sklepach suszarki dostępne są w wielu wariantach. Wśród nich znajdziesz naprawdę stylowe i nowoczesne ociekacze, które będą doskonale komponować się z całą aranżacją Twojej kuchni. 

Ociekacz do suszenia naczyń — metalowy czy z tworzywa sztucznego? 

Wybierając ociekacz do naczyń, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jedną z najważniejszych jest materiał, z jakiego wykonana jest taka suszarka. Od tego bowiem zależy nie tylko jej estetyka, ale przede wszystkim żywotność, łatwość czyszczenia oraz wytrzymałość. W sklepach dostępne są przede wszystkim ociekacze ze stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych. Które sprawdzą się lepiej? Plastikowe suszarki są wprawdzie tańsze, jednak ich jakość pozostawia często wiele do życzenia. Stal nierdzewna pod tym względem wypada znacznie lepiej. Co więcej, wygląda bardziej elegancko i nowocześnie.  

Organizery do szuflad i szafek

Jednym z największych problemów w kuchni, jest bałagan w szafkach i szufladach. I mimo że teoretycznie rzeczy mają w nich swoje miejsce, to całość jest po prostu zazwyczaj jednym wielkim chaosem. To całkiem normalne, bo nawet jeśli sobie wszystko w nich poukładasz, to i tak podczas gotowania przestawisz większość z tych rzeczy. Receptą na ten niekończący się maraton sprzątania i układania są organizery. One całkowicie zmieniają jakość przechowywania! 

Do szafek najlepiej sprawdzą się organizery głębokie. Są dostępne w różnych rozmiarach. Duże możesz wykorzystać do przechowywania makaronów, strączków, kasz i innych suchych produktów. Mniejsze organizery świetnie sprawdzą się natomiast do przypraw oraz innych produktów opakowanych w saszetki. Możesz każdą kategorię produktów umieścić w innym pojemniku. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie i co jest. 

W sklepach znajdziesz także organizery do szuflad. Są dostępne w postaci pojemników z przegrodami, a także samych przegród, które można ułożyć samodzielnie. Takie gadżety pomogą Ci uporządkować całą zawartość szuflad, dzięki czemu wszystko będzie mieć swoje miejsce. 

Dozowniki do płynu do naczyń  

Chyba nic nie psuje wyglądu kuchni tak skutecznie, jak brzydka butelka z płynem do naczyń położona przy zlewie. Znasz to? Jeśli Twój płyn także dostępny jest w takiej plastikowej butelce z nieciekawą grafiką, to nie trzymaj go w tym miejscu. A przynajmniej nie wtedy, gdy zależy Ci na zachowaniu spójnej estetyki wnętrza. Nie oznacza to jednak, że musisz chować produkt w jakieś tajemnicze miejsce. Kup po prostu ładny dozownik do płynu do naczyń i przelewaj go do niego! To niezwykle prosty, a jednocześnie wyjątkowo skuteczny sposób na to, by Twoja kuchnia wyglądała świetnie. Pamiętaj bowiem, że takie detale mają ogromne znaczenie. 

To samo dotyczy zresztą gąbki, czy też szczotki do mycia naczyń. Zamiast kłaść je na zlewie, ustaw je obok nowego dozownika w specjalnym opakowaniu na przybory myjące. Zwróć jednak uwagę, by pojemnik ten zapewniał dobrą cyrkulację powietrza oraz odejście wilgoci, ponieważ to zapewni higieniczne warunki przechowywania. 

Haczyki, wieszaki i uchwyty

Najważniejsza zasada zachowania porządku nie tylko w kuchni, ale we wszystkich wnętrzach jest taka, że każda rzecz musi mieć swoje miejsce. W kuchni korzysta się zwykle z bardzo dużej ilości różnego rodzaju produktów, gadżetów, sprzętów i mniejszych, czy większych akcesoriów. I wszystko to powinno mieć swoje miejsce.

Aby dobrze rozplanować pod tym względem przechowywanie, warto wykorzystać nie tylko miejsce w szafkach i szufladach, ale także przestrzeń zewnętrzną. Na ścianach, czy choćby pod szafkami można trzymać wiele rzeczy — szczególnie tych, które podczas gotowania lubimy mieć zawsze pod ręką. Jednak aby zrobić to w sposób estetyczny i pasujący do stylu wnętrza, powinniśmy wykorzystać w tym celu specjalne haczyki i wieszaki. Takie haczyki możemy zawiesić na przykład na uchwytach. Będą idealne do zawieszania ściereczek, czy też przyborów do gotowania. Na uchwycie mocowanym do ściany można natomiast umieścić ręcznik papierowy albo specjalny magnez na noże. 

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły