Ostatnio w kontekście wytwarzania energii pojawi się słowo fotowoltanika i fotowoltaika. Na skalę przemysłową wydobywanie węgla na ziemiach polskich trwa od końca XVIII w., więc logiczne jest, że kiedyś złoża tego surowca się skończą. Czas zatem pomyśleć o alternatywnych źródłach energii.
Fotowoltaika to rozwiązanie dla Ciebie
Zastanawiasz się nad sposobem obniżenia rachunków za prąd w domu jednorodzinnym? Odpowiedzią jest fotowoltaika . Fotowoltaika to nic innego jak przetwarzanie, przy pomocy specjalnych paneli, energii słonecznej na prąd elektryczny. Dzięki temu zyskasz ekologiczne i odnawialne źródło prądu.
Skąd wziąć pieniądze
Założenie paneli słonecznych jest dość drogie, ale pomoże Ci w tym program fotowoltaika dofinansowanie 2019 . Dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą wytwarzali prąd na własny użytek. Jeszcze do 20 grudnia tego roku trwa nabór wniosków w tegorocznej edycji. Jeżeli nie zdążysz teraz, kolejna okazja na otrzymanie dofinansowania będzie w 2020 roku. Ponadto wciąż można się ubiegać o dofinansowanie 5000 plus, które jest rządową inicjatywą. Poza tymi dofinansowaniami może Ci się należeć ulga termodernizacyjna. Powinieneś wiedzieć, że w rocznym rozliczeniu PIT możesz odliczyć część wydatków, jakie poniosłeś w związku z termomodernizacją.
Jak przy każdej inwestycji w Twój dom, tak również w przypadku paneli fotowoltaicznych, liczy się przede wszystkim jakość. Od nich zależy wydajność modułów fotowoltaicznych, gdyż to właśnie w nich umiejscowione są specjalne ogniwa, odpowiadające za przetwarzanie energii słonecznej. Warto zatem przed dokonaniem zakupu, zapoznać się z dostępnymi na rynku panelami przeczytać o ich wadach i zaletach.
To się opłaca
Przykładem, że zakładanie paneli słonecznych się opłaca jest fotowoltaika Opole . Instalacja tego typu może w znaczący sposób obniżyć rachunki za prąd. W ciągu roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Nie jest to kwota bagatelnna i na pewno zachęca do poważnego zastanowienia się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, które mogą służyć nawet przez 30 lat. Mając takie panele, można śmiało powiedzieć, że w aktywny sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż nie emitują szkodliwych substancji, w tym pyłów zawieszonych, które tak nam dokuczają w okresie grzewczym.