Czy można zbierać grzyby w Niemczech?

Porady Data publikacji: 2022-09-09

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie. Wiele osób wybierze się więc do lasów, aby zebrać trochę grzybów. Część z nich z pewnością skonsumujemy od razu, a pozostałe zamarynujemy lub ususzymy na zimę. W naszym kraju zbieranie grzybów jest popularne. Wiele osób wyjeżdża jednak zarobkowo do naszych zachodnich sąsiadów i zastanawia się, czy tam może udać się na grzyby. Jeśli chcecie wiedzieć, czy w Niemczech można zbierać grzyby, to dowiecie się z tego artykułu.

Czy w Niemczech można iść na grzyby?

Wybierając się na grzyby w Niemczech musimy mieć świadomość tego, że jest to kwestia, która jest tam prawnie uregulowana. Jeśli nie będziemy przestrzegać nałożonych zasad, wówczas możemy zostać ukarani grzywną.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można zbierać grzybów w niemieckich lasach. W Niemczech można zbierać grzyby, ale istnieje ograniczenie ilościowe.

Ile kg grzybów można zebrać w Niemczech?

Landy to odpowiedniki naszych województw. W różnych landach obowiązują inne ograniczenia. Zazwyczaj jednak będą one wynosiły od 1 do 2 kg na osobę w ciągu jednego dnia. Co więcej, grzyby mogą być zbierane jedynie na własny użytek, a nie w celach komercyjnych. Dlatego nie możemy ich potem sprzedawać, a jedynie możemy je wykorzystać w swojej kuchni. Wybierając się na grzyby w konkretnym landzie, warto upewnić się, jaka ilość jest dozwolona. Informację taką z pewnością łatwo uzyskamy u niemieckich leśników.

Pamietajmy o grzybach, które są pod ochroną

W Niemczech niektóre gatunki grzybów są pod ochroną, a to oznacza, że możemy zebrać ich tylko bardzo małe ilości. Przykładowo takimi grzybami są popularne u nas kurki. Dlatego za wyniesienie z lasu pełnego kosza kurek, również może spotkać nas nieprzyjemność w postaci grzywny. Powinniśmy zebrać ich mniej więcej tyle, ile starczy na przygotowanie potrawy. Niektóre rzadkie gatunki grzybów są całkowicie wyłączone ze zbieractwa i znajdując choćby trufle, nie możemy ich zabrać z lasu.

W Niemczech grzyby możemy zbierać jedynie na własny użytek

Z racji tego, że zbieranie grzybów poddane jest tak rygorystycznym ograniczeniom, mogą one być dla niektórych całkiem dużym źródłem dochodu. Jest to jednak proceder nielegalny. W Niemieckich lasach grzyby można zbierać wyłącznie na własny użytek. Za złamanie tego zakazu mogą spotkać nas konsekwencje. Nie zdziwmy się, gdy po wyjściu z lasu skontroluje nas policja. Niemcy przykładają duża uwagę do praworządności i mogą ją wezwać widząc osoby zmierzające z koszami do lasu.

Grzybobranie w Niemczech – gdzie można zbierać grzyby?

W lasach państwowych możemy bez przeszkód zbierać grzyby, ale inaczej ma się sytuacja, gdy trafimy do lasu należącego do osoby prywatnej. Wtedy, aby móc legalnie zbierać tam grzyby, musimy najpierw uzyskać zgodę właściciela.

Gdzie w Niemczech nie wolno zbierać grzybów?

Grzybów nie wolno natomiast zbierać w miejscach publicznych np. parkach, rezerwatach przyrody czy parkach narodowych. Nie możemy tego robić również w miejscach ogrodzonych, młodych lasach czy obszarach wycinki drzew.

Jaka kara za złamanie prawa podczas zbierania grzybów w Niemczech?

Kara może być dla nas naprawdę dotkliwa. Za złamanie prawa podczas grzybobrania możemy dostać grzywnę wynoszącą nawet 5 000 euro. To ponad 20 tysięcy złotych. Dlatego podczas grzybobrania u naszych zachodnich sąsiadów, warto zwracać uwagę na przepisy, którymi jest ono obwarowane.

Podobne artykuły