Czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Porady Data publikacji: 07 lutego 2022

Aby pomóc przetrwać ptakom ciężkie zimowe warunki, warto zadbać o ich odpowiednie dokarmianie. Jakie przysmaki powinny się znaleźć w karmniku? Czym nie należy karmić ptaków odwiedzających przydomowy ogród lub balkon w bloku?

Dokarmianie ptaków zimą — dlaczego jest tak ważne?

Zima to wyjątkowo trudny okres dla ptaków. Zalegająca pokrywa śnieżna znacząco utrudnia im znalezienie pokarmu. Co więcej, poszukiwanie żywności przy ujemnych temperaturach pochłania duże ilości cennej energii. Dokarmianie ptaków zimą najlepiej rozpocząć tuż po pierwszych opadach śniegu. Powinno ono trwać nieprzerwanie aż do wiosny. Karmienie latających milusińskich ułatwi odpowiednio dopasowany karmnik dla ptaków.

Czym karmić ptaki?

Czym karmić ptaki zimą? Do tego celu nadają się wyłącznie naturalne, nieprzetworzone produkty. Czym karmić ptaki? W sklepach dostępne są różnego rodzaju gotowe mieszanki ziaren dla ptaków. Można się również pokusić o karmienie ptaków samodzielnie przygotowaną mieszanką. Czym karmić ptaki w karmniku? Sikorki gustują w łuskanych nasionach orzechów włoskich i słoninie. Wróble chętnie jedzą proso i łuskany słonecznik, a trznadle — owies oraz proso.

Więcej przeczytasz na blogu GardenLove.pl – Pokarm i ziarna dla ptaków – czyli czy i czym dokarmiać ptaki?

Czym nie karmić ptaków?

Czym nie karmić ptaków? Nie należy im podawać między innymi chleba (więcej na ten temat — w dalszej części artykułu). Niewskazane są również produkty z dodatkiem soli, takie jak orzeszki czy słonina. Wynika to z tego, że ptaki mają zimą utrudniony dostęp do wody pitnej. Gdy jest ona zamarznięta, nie mają one możliwości zaspokojenia pragnienia. Ptakom nie powinno się także podawać nie ugotowanego pęczaku i innych kasz oraz ziaren — mogą one bowiem pęcznieć w przewodzie pokarmowym. W karmniku nigdy nie należy umieszczać jedzenia zepsutego, takiego jak na przykład spleśniały chleb oraz resztek ze stołu. Produkty tego typu mogą być szkodliwe dla ptasiego organizmu, prowadząc do rozwoju różnych groźnych chorób.

Dlaczego nie karmić ptaków chlebem?

Dlaczego nie karmić ptaków chlebem? Wynika to z tego, że szybko chłonie on wodę, łatwo pleśnieje i zawiera dużą ilość soli, która może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodnej ptasiego organizmu. Zwierzęta regularnie karmione pieczywem mogą cierpieć na szereg schorzeń wynikających z niewłaściwej diety. Jednym z nich jest kwasica, czyli choroba prowadząca do gromadzenia się w organizmie zbyt dużej ilości kwasów. Na skutek tego, dochodzić może do rozwoju cukrzycy, zwyrodnień stawów oraz osteoporozy. Ptaki jedzące chleb często cierpią także na zespół anielskiego skrzydła. To zwyrodnienie stawów sprawiające, że skrzydła stopniowo zaczynają się coraz bardziej wykrzywiać, odstając od ciała zwierzęcia. Podawanie ptakom pieczywa skutkować może również biegunką, zatruciem pokarmowym, uszkodzeniem nerek oraz odwodnieniem.

Karmienie ptaków w mieście i na balkonie

Miasto to naturalne miejsce występowania różnych gatunków ptaków, takich jak wróbel, bogatka czy mazurek. Jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie ptaków w mieście? Praktycznym rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się na każdym balkonie jest karmnik w formie tuby z nasionami. Stanowi on doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na jego regularne czyszczenie. Taki karmnik najczęściej jest wykonany z tworzywa sztucznego. Montuje się go na balustradzie balkonowej i wypełnia nasionami. W dolnej części karmnika znajduje się siedzisko dla ptaków oraz otwór, przez który wypadają przysmaki. Inny dobry sposób na dokarmianie ptaków na balkonie to niewielki karmnik przyklejany do szyby przy pomocy przyssawek, który pozwala na obserwację latających milusińskich z bliska.

Podobne artykuły