Elektronarzędzia ogrodowe na akumulator – czy warto w nie zainwestować?

Ogród Data publikacji: 19 marca 2021 / Aktualizacja: 2022-02-14

Długimi krokami nadchodzi wiosna, a wraz z nią prace w ogrodzie. Przy wielu czynnościach związanych z jego pielęgnacją wykorzystujemy narzędzia elektryczne, które czasami zastępujemy spalinowymi, aby uniezależnić się od kabla ciągnącego się za nami. Wyjściem w takiej sytuacji są elektronarzędzia akumulatorowe do ogrodu. Sprawdźmy jakie wady i zalety mają.

Elektronarzędzia akumulatorowe do ogrodu

Kosiarka, pilarka, podkaszarka, dmuchawa, nożyce do żywopłotu to najczęściej wykorzystywane przez nas narzędzia ogrodowe. Wszystkie je możemy zastąpić spalinowymi, które zdejmują z nas potrzebę ciągnięcia za sobą kabla z prądem.

Narzędzia spalinowe są jednak głośniejsze, trudniejsze w konserwacji i często droższe od elektrycznych zamienników. Większość z nas przyzwyczaiła się już z pewnością do narzędzi akumulatorowych. Któż nie ma choćby wkrętarki akumulatorowej?

Zalety i wady elektronarzędzi ogrodowych na akumulatory

Trudno jest nie porównywać ich do narzędzi spalinowych, dlatego będziemy często to robić. W przypadku narzędzi elektrycznych różni je brak kabla, który pozwala nam na pełną swobodę ich używania i przenoszenia. Posiadają za to akumulatory, które należy naładować przed użyciem.

Narzędzia na akumulatory tak jak spalinowe pozbawiają nas kabla. Obydwa te rodzaje potrzebują „paliwa”, aby móc działać. Z taką różnicą, że dużo szybciej dolejemy paliwa do kosiarki niż naładujemy w niej akumulator. Stąd też prosty wniosek, że należy zwracać uwagę na czas pracy na akumulatorze i ilości pracy, jaką mamy do wykonania. Może się bowiem okazać, iż jedno ładowanie nie starczy, a my nie wykonamy tego co chcemy tak szybko, jak narzędziami elektrycznymi na prąd lub spalinowymi.

Zaletą natomiast będzie to, że narzędzia akumulatorowe są mniejsze, lżejsze i poręczniejsze od spalinowych. A brak kabla sprawia, że naprawdę przyjemnie i łatwo się nimi pracuje.

Przeczytaj również: Narzędzia ogrodowe – jakie kupić?

W przypadku porównania spalinowych i elektrycznych narzędzi na akumulatory należy zwrócić uwagę również na kulturę pracy. Te drugie są cichsze i nie nagrzewają się tak mocno, jak spalinowe. Zwiększa to komfort korzystania z nich, a także może pomóc nam w utrzymaniu lepszych relacji z sąsiadami przez brak wytwarzania nadmiernego hałasu podczas ogrodowych porządków.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Narzędzia spalinowe wytwarzają spaliny, które zanieczyszczają środowisko. Narzędzia na akumulator nie emitują zanieczyszczeń, a ich moc wcale nie jest mniejsza, niż tych na kabel.

Powstaje jeszcze pytanie o gotowość do działania. Narzędzia na kablu wystarczy podłączyć i działają. Do spalinowych wystarczy nalać paliwa i odpalić co też nie trwa dużo dłużej. Czy narzędzia na akumulatory będą gotowe, gdy będziemy tego potrzebować i nie rozładują się, gdy zostawimy je w piwnicy na miesiąc?

Elektronarzędzia wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe, a te nie rozładowują się samoczynnie, tak jak np. akumulator naszego samochodu. Dlatego jeśli naładujemy narzędzia po użyciu i pozostawimy je na jakiś czas, gdy znów po nie sięgniemy akumulatory wciąż będą naładowane i pozwolą nam na natychmiastowe ich użycie. Co więcej, decydując się na narzędzia jednego producenta często będziemy mogli korzystać z nich wszystkich za pomocą tylko jednego akumulatora, który jest uniwersalny. Dlatego jeden możemy mieć w użyciu, a w tym czasie ładować już drugi, aby w razie wyczerpania prądu w baterii móc od razu przełączyć się na nową.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru elektronarzędzi na akumulatory do ogrodu?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na baterię. Warto aby była to przynajmniej 18V akumulator litowo-jonowy. Zapewni odpowiednia moc i nie rozładuje się, gdy narzędzia będą czekać na użycie w garażu.

Zwracajmy również uwagę na to jaki czas pracy deklaruje producent i powierzchnię, którą możemy skosić na jednym ładowaniu np. w przypadku kosiarki akumulatorowej. Dzięki temu możemy określić, czy jesteśmy w stanie skosić trawę w całym ogrodzie na jednym ładowaniu bez żadnych przerw.

Warto również zwrócić uwagę na renomę producenta i dostępny asortyment elektronarzędzi ogrodowych na akumulator. Jeśli będziemy chcieli dokupić kolejne jego elementy możemy zaoszczędzić kupując jedynie przystawki do jednostki napędowej i akumulatorów. Ułatwia to nam później przechowywanie narzędzi, a także ładowanie ich bo mamy jedynie jeden komplet akumulatorów do naładowania.

Zobacz również jak wybrać krzesła ogrodowe.

Podobne artykuły