Czy bazie można przesadzić do ziemi?

Ogród Data publikacji: 07 kwietnia 2021

Czy bazie można przesadzić do doniczki, jeśli w wazonie zdążyły się ukorzenić? Dzisiaj podpowiemy Wam, co możecie zrobić z baziami, które jako wielkanocną dekorację umieściliście w wazonie. Podczas pobytu w nim gałązki ukorzeniają się, a te można przesadzić przecież do ogrodu, zamiast je wyrzucać.

Sadzenie bazi w ziemi

Bazie czy też kotki, to puszysty kwiatostan wierzby. Służy nam często jako dekoracja na Wielkanoc, którą umieszczamy w wodzie w wazonach.

Jeśli bazie puściły korzenie, wystarczy przesadzić je do ziemi na działce, w ogrodzie lub do donicy. Wierzba jest bardzo odpornym drzewem i nie potrzebuje wiele do tego, aby się przyjąć. Z czasem z takich bazi powstaną małe drzewka. Należy tylko poczekać na koniec przymrozków, jeśli planujemy posadzić ją w ogrodzie. Do tego czasu może dalej puszczać swoje korzenie spoczywając w wazonie. Wtedy tylko pamiętajmy o zmienianiu jej wody na świeżą.

Wierzba rośnie stosunkowo szybko w porównaniu choćby z drzewami iglastymi, które często sadzimy na naszych działkach. Warto jednak pamiętać o tym, że lubi wilgoć, dlatego warto ją często podlewać. Jest to jednak potrzebne na samym początku. Potem już dadzą sobie radę samodzielnie.

Jeśli chodzi o podłoże, powinna być to żyzna i luźna ziemia. Dodatkowo takie gałązki wierzby wykorzystać można do ukorzenienia innych roślin.

Napar z wierzby do ukorzenienia roślin

Nasze bazie możemy pociąć na kawałki, a następnie przygotować z nich napar. Gotujemy je na małym ogniu przez dwie godziny. Następnie ostudzonym naparem podlewamy inne rośliny w celu ukorzenienia ich. Najlepiej sprawdza się do tego wierzba biała.

Podobne artykuły