Ekspres do kawy może być powodem chorób!

Lifestyle Data publikacji: 01 czerwca 2017

Lubicie kawę z ekspresu? Może ona być powodem chorób. Dlatego tak ważne jest by zachować go w czystości. W przeciwnym wypadku z każdą kawą narażamy się na atak bakterii.

Mikrobiolodzy z USA sprawdzili czystość ekspresów do kawy. Zajęli się ekspresami w punktach obsługowych i biurach, przebadali 28 sztuk. Niestety wyniki były bardzo niekorzystne. Brakowało w tych miejscach odpowiedniego zadbania o czystość ekspresu. Nie chodzi o jego wygląd zewnętrzny, ale to co znajdziemy w środku urządzenia.

Ekspres do kawy to wilgotne i ciepłe miejsce co sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego mogą w nich rozwijać się bakterie np. E. Coli, paciorkowca i gronkowce oraz różne rodzaje pleśni. Kelly Reynolds z Uniwersytetu w Arizonie apelujemy by regularnie czyścić ekspres i nie pozostawiać w nim fusów.

Jeśli więc regularnie pijesz kawę z ekspresu warto zastosować się do kilku podstawowych zasad podczas dbania o nasze urządzenie:

  1. Wyrzucaj zużytą kawę za każdym razem gdy ją zrobisz i obmyj pojemnik
  2. Co kilka dni myj również dokładnie pojemnik na fusy
  3. Za każdym razem wylewaj wodę z tacki pod ekspresem i również ją myj
  4. Regularnie przeprowadzaj czyszczenie ekspresu, odkamienianie i odkażanie nawet częściej niż wskazuje producent
  5. Nie trzymaj w pojemniku czystej wody, zawsze uzupełniaj świeżą

Zamiast profesjonalnych produktów do czyszczenia ekspresu możesz też zastosować tańsze odpowiedniki. Wystarczy do wody w pojemniku dolać octu i przepuścić ją przez urządzenie np. robiąc kilka kaw i korzystając z funkcji wrzątku.

Samą tackę i pojemniki możesz natomiast myć zwykłym płynem do mycia naczyń. Nie bez znaczenia jest też mycie bloku kawy, w którym pozostają resztki kawy i wilgoć. Dlatego też go regularnie staraj myć.

Źródło artykułu: https://trendingviews.com/keurig-mold-bacteria/

Podobne artykuły