Uważaj na drogie prezenty komunijne. Sąsiad może donieść na Ciebie do skarbówki!

Lifestyle Data publikacji: 19 maja 2019

Twoje dziecko podczas Pierwszej Komunii Świętej otrzymało drogie prezenty? Takie darowizny należy zgłosić do skarbówki, a podatek od nich nigdy się nie przedawnia. Pamiętaj o tym!

Podatek od prezentów komunijnych

Mało komu przyszłoby do głowy aby po Komunijnym przyjęciu udać się do Urzędu Skarbowego i zgłosić co cenniejsze prezenty. Niestety taka powinna być praktyka. Co gorsze, obowiązek podatkowy od darowizn nigdy się nie przedawnia, dlatego fiskus może zażądać należnego podatku wraz z odsetkami w dowolnym momencie.

Tak naprawdę każdy prezent otrzymany na komunię spełnia definicję darowizny, która powinna być opodatkowana. Wysokość podatku jest zależna od stopnia pokrewieństwa. W przypadku najbliższych osób takich jak rodzice, bracia czy siostry jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizny do kwoty 9 tys. Haczyk jest jednak, że jest to kwota, która obejmuje 5 lat dlatego prezenty w tym okresie powinny być zsumowane.

Jeśli przekroczymy tę kwotę należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego na 6 miesięcy od chwili otrzymania darowizny i udokumentować to. Jeśli prezent da nam ktoś z drugiej grupy podatkowej np. wujek czy ciotka to kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł, a w przypadku osób niespokrewnionych kwota wolna od podatku wynosi 4 902 zł.

Dlatego jeśli ktoś niespokrewniony da naszemu dziecku na komunię quada o wartości 5000 zł to taką darowiznę należy zgłosić i zapłacić odpowiedni podatek. Większość prezentów zapewne nie przekroczy kwoty wolnej od podatku. Pamiętajmy, że dotyczy to darowizn od konkretnych osób, a nie sumy wszystkich prezentów otrzymanych na komunię. Jeśli jednak ktoś będzie dla nas mało życzliwy i dojdzie do kontroli, a my nie zapłaciliśmy podatku i nie zgłosiliśmy darowizny, to urząd skarbowy stosuje składkę karną 20%.

Źródło artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/do-skarbowki-trzeba-zglosic-cenniejsze-prezenty-komunijne-od-darowizn-podatek-nigdy-sie-nie-przedawnia

Podobne artykuły