Czym czyścić szybę od kominka – domowe sposoby to nasza specjalność, dlatego w tym artykule znajdziecie również je. Czyszczenie szyby od kominka z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Jeśli jednak chcemy by palenisko stanowiło ozdobą naszego salonu, musimy o nie regularnie dbać.
Czym umyć szybę w kominku? Możemy skorzystać z tego co mamy w domu i od tych sposobów zaczniemy. Oczywiście są również gotowe specyfiki, które możemy zakupić i z nich również Wam coś polecimy.
Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić szybę w kominku to w pierwszej kolejności udaj się do kuchni. Masz tam produkt, który świetnie się do tego sprawdzi.
Pamiętajcie jednak przede wszystkim o środkach ochronnych. Chemia, której używamy jest dość mocna, a i środki domowe, które wykorzystamy nie należą do najsłabszych. Dlatego warto zadbać o swoje dłonie i po prostu do czyszczenia kominka założyć gumowe rękawice.
Pamiętajcie też, że smolisty nalot na szybie kominka jest bardzo brudzący i podczas czyszczenia może nam skapnąć na podłogę, kafelki czy samą obudowę kominka. Dlatego, aby zaoszczędzić sobie nerwów warto je osłonić przed możliwością zabrudzenia. Wyczyszczenie później z niego fug może być również nie małym wyzwaniem.
Świetnie sprawdzi się do tego po prostu folia malarska, ale również zwykłe reklamówki, którymi możemy wyłożyć podłogę lub po prostu karton. Im lepiej teraz zabezpieczymy sobie miejsce pracy, tym później szybciej skończymy naszą pracę bo nie będziemy musieli dodatkowo czyścić niczego więcej.
Do czyszczenia piekarnika wykorzystamy amoniak. Jego zapach jest bardzo charakterystyczny, dlatego po czyszczeniu najprawdopodobniej będziesz musiała przewietrzyć pokój. Chyba, że kupisz amoniak w proszku, który stosuje się do pieczenia, jednak lepiej kupić amoniak w płynie – woda amoniakalna.
Amoniak sam w sobie mimo, że pachnie nietuzinkowo, to jest dobrym środkiem, który pomoże Ci w sprzątaniu domu.
Jeśli chodzi o czyszczenie szyby z kominka, przygotuj sobie butelkę z atomizerem. Do niego wlej pół litra wody. Dodaj łyżkę amoniaku i łyżkę białego octu. Następnie wymieszaj. Spryskaj szybę i zostaw ją na chwilę, aby roztwór mógł zadziałać.
Potem wyczyść ją wilgotną ściereczką i w razie potrzeby ponów czynność do momentu uzyskania pożądanego efektu. Czasami trzeba poświęcić na to kilka powtórzeń. Im częściej czyścisz szybę kominka, tym tak naprawdę mniej pracy masz.
Od wielu fachowców, który od lat robią w kominkach z pewnością usłyszycie, że szyby kominka czyści się popiołem, który znajduje się na dnie kominka. Faktycznie to jest prawdą i bardzo dobrze da się tak wyczyścić szybę w kominku.
Wystarczy do tego wilgotna gąbeczka oraz biały popiół z dna kominka. Wystarczy ją w nim zamoczyć. Po wszystkim można użyć płynu do szyb, aby na szybie nie pozostało smug. Pamiętaj jednak, że sposób ten jest skuteczny pod warunkiem, że szybę czyści się regularnie po każdym użyciu kominka.
Jeśli pozwolicie brudowi kumulować się na szybie, wtedy jego usunięcie nie będzie już tak łatwe tylko za pomocą popiołu. Jeśli jednak macie kominek wypróbujcie ten sposób. Można naprawdę się zdziwić :)
I jeszcze jedna uwaga. Sposób ten stosujemy jedynie, gdy w kominku palimy wyłącznie drzewem. Popiół z węgla może porysować szybę.
Dobrym dobowym środkiem czyszczącym, który sprawdzi się podczas czyszczenia szyby w kominku jest również ocet. Wystarczy wymieszać go w proporcjach 1:1 z wodą i taką mieszanką spryskać szybę. Oczywiście zabezpieczamy podłogę, stosujemy rękawiczki i pozostawiamy ocet na chwilę na szybie, aby mógł zacząć działać.
Następnie wycieramy go wilgotną ściereczką ściągając jednocześnie zabrudzenia z szyby kominka. Na koniec myjemy szybę papierowymi ręcznikami i zwykłym płynem do mycia szyb.
Jeśli boicie się o to, że ocet pozostanie w powietrzu i będzie brzydko pachniał, to nie musicie się tym zbytnio martwić. Wiem, że wiele osób tego zapachu nie lubi, ale to nie jest tak jak podczas gotowania np. zalewy do grzybów. Zapach octu bardzo szybko ulatnia się w powietrzu i już po chwili nie czuć go w ogóle.
W sklepach znajdziemy dedykowane środki do czyszczenia kominka. Świetnie sprawdzają się te w piance bo nie spływają tak szybko z szyby i można je na chwilę pozostawić, aby chemia mogła zadziałać. Większość tego typu środków jest dość skuteczna, więc tak naprawdę nie ma obawy przed ich kupnem.
Do tego będziemy potrzebować jeszcze płynu do mycia szyb, którego użyjemy na samym końcu, aby szyba była przejrzysta i nie miała smug.
Przyda nam się również wilgotna ściereczka, coś do zabezpieczenia podłogi o czym wcześniej wspominaliśmy i papierowe ręczniki. Na dłonie natomiast zakładamy gumowe rękawiczki, aby zabezpieczyć naszą skórę przed działaniem środka chemicznego. Ważne to jest również dlatego, że po prostu potem również będzie trudno nam domyć ręce po czyszczeniu kominka, a rękawiczki możemy po prostu wyrzucić do śmieci.
Po otwarciu drzwiczek spryskujemy szybę płynem i czekamy, aż zacznie działać. Warto zapoznać się z etykietą produktu, na której producent wskaże potencjalny czas, jaki powinniśmy zaczekać.
Teraz ściągamy płyn do mycia szyby kominka za pomocą papierowych ręczników i sprawdzamy czy bród rozpuścił się. Jeśli nie musimy znów go spryskać. Na koniec czyścimy szybę jeszcze wilgotną ściereczką. Wycieramy do sucha. Spryskujemy płynem do mycia szyb i wycieramy do sucha. Gotowe! Nasza szyba znów będzie czysta.
Praktycznym gadżetem, który warto mieć jest czyścić do płyt indukcyjnych. Jest to taki nożyk z rączką, który nie rysuje szyby. Za jego pomocą można zdrapać trudne zabrudzenia i nie martwić się o to, że porysuje się szybę.
Najlepiej zaopatrzyć się w czyścik z wymiennymi ostrzami i regularnie je wymieniać na nowe, aby uniknąć przypadku, w którym szyba mogłaby zostać uszkodzona.
Przypalona szyba w kominku to nic innego jak po prostu sadza. Jest ona wynikiem niepełnego spalenia paliwa. W tym przypadku prawdopodobnie będzie to drewno. Najczęściej drewno niedostatecznie dobrze sezonowane, jeszcze wilgotne. Do tego może to być drzewo iglaków, które powodują sporo sadzy. Do kominka najlepsze jest suche drewno z drzew liściastych.
Tak naprawdę osad, który widzisz na szybie swoje kominka spowodowany jest paleniem w nim wilgotnym drzewem. Być może drewno, którym palisz zamokło lub było niewłaściwie sezonowane.
Jeśli drzewo, którym palicie będzie suche, a najlepiej będzie to drewno liściaste to wtedy tak naprawdę nie będziecie mieć problemu z brudną szybą od kominka. Oczywiście coś tam z czasem się osadza, bo ciężko, aby szyba cały czas była jak nowa. Jednak wtedy wystarczy trik z popiołem i gotowe.
Pamiętaj również o tym, aby regularnie czyścić wnętrze kominka. Dzięki temu będzie mógł on pracować w pełnej swojej wydajności i dobrze odprowadzać spaliny.
Zwracaj uwagę również na stan instalacji odprowadzających spaliny i regularnie wzywaj do nich kominiarza, który o nie zadba. Tu nie chodzi jedynie o estetykę samego kominka, ale również o twoje zdrowie i nawet życie.