Dziwne biedronki próbują dostać się do Twojego domu? To biedronki azjatyckie. Lepiej ich nie wpuszczaj!

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-11-08

Biedronki to pożyteczne stworzenia. Wiele osób zauważa jednak, że do ich domów próbują się dostać owady podobne do naszych biedronek siedmiokropek. Są to biedronki azjatyckie, które są gatunkiem chrząszczy z rodziny biedronkowatych. Można spotkać je również pod nazwą „harlekiny”.

Pierwszy raz pisaliśmy o nich w 2017 roku. Wtedy już można było zauważyć ich spore grupy, które próbują dostać się do naszych domów przez okna lub drzwi. Harlekiny to gatunek inwazyjny. Po raz pierwszy w Polsce rozpoznany został w 2006 roku. Również w tym roku wzbudza niepokój wśród wielu osób, które zastanawiają się, czym są te dziwnie wyglądające biedronki.

W naszych domach pojawiają się one najczęściej jesienią. Wynika to z faktu, iż szukają one schronienia na zimę. Lubią ciepłe i ciemne zakątki. Gdy zobaczymy je w naszym mieszkaniu lepiej nie czekać, aż się rozmnożą, tylko od razu usunąć okazy, które udało nam się zaobserwować.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Biedronka azjatycka – czy jest groźna?

Biedronki azjatyckie potrafią ukąsić dzieci, zwierzęta i dorosłych. W wyniku ukąszenia może dojść do reakcji alergicznych u osób wrażliwych. Nie są to bolesne ukąszenia, ale może po nich pozostać ślad na skórze. U osób uczulonych po ukąszeniu mogą pojawić się takie objawy, jak: alergiczne zapalenie spojówek, astma, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Dlatego nie powinniśmy wpuszczać ich do naszego domu i najlepiej zabezpieczyć okna choćby moskitierą.

Dostanie się tych chrząszczy do naszego domu może zakończyć się plagą. Potrafią one bowiem wytworzyć nawet 5 pokoleń w ciągu roku. Okres ich życia wynosi do 3 lat.

Co zrobić, gdy zobaczymy biedronkę azjatycką?

Nie zabijaj jej! Po rozgnieceniu wydziela się bardzo nieprzyjemny zapach i trudny do usunięcia żółty ślad. Dlatego lepiej jest ich nie zabijać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z grupą. Najlepiej jest natomiast wyłapać je za pomocą odkurzacza, a następnie worek wynieść do kosza na śmieci owinięty wcześniej w reklamówkę.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od zwykłej?

Cechą charakterystyczną jest kształt pancerza, który jest też większy od zwykłej biedronki. Jest on też wypukły i może mieć więcej kropek od naszej rodzimej biedronki. Najłatwiej jest zaobserwować różnicę na zdjęciach przedstawionych poniżej. Pierwsze z nich prezentuje biedronkę azjatycką, a drugie zwykłą biedronkę siedmiokropkę.

Biedronka azjatycka
Biedronka siedmiokropka

Podobne artykuły