Dziwne biedronki próbują dostać się do Twojego domu? To biedronki azjatyckie. Lepiej ich nie wpuszczaj!

Mój dom Data publikacji: 08 listopada 2021

Biedronki to pożyteczne stworzenia. Wiele osób zauważa jednak, że do ich domów próbują się dostać owady podobne do naszych biedronek siedmiokropek. Są to biedronki azjatyckie, które są gatunkiem chrząszczy z rodziny biedronkowatych. Można spotkać je również pod nazwą „harlekiny”.

Pierwszy raz pisaliśmy o nich w 2017 roku. Wtedy już można było zauważyć ich spore grupy, które próbują dostać się do naszych domów przez okna lub drzwi. Harlekiny to gatunek inwazyjny. Po raz pierwszy w Polsce rozpoznany został w 2006 roku. Również w tym roku wzbudza niepokój wśród wielu osób, które zastanawiają się, czym są te dziwnie wyglądające biedronki.

W naszych domach pojawiają się one najczęściej jesienią. Wynika to z faktu, iż szukają one schronienia na zimę. Lubią ciepłe i ciemne zakątki. Gdy zobaczymy je w naszym mieszkaniu lepiej nie czekać, aż się rozmnożą, tylko od razu usunąć okazy, które udało nam się zaobserwować.

Biedronka azjatycka – czy jest groźna?

Biedronki azjatyckie potrafią ukąsić dzieci, zwierzęta i dorosłych. W wyniku ukąszenia może dojść do reakcji alergicznych u osób wrażliwych. Nie są to bolesne ukąszenia, ale może po nich pozostać ślad na skórze. U osób uczulonych po ukąszeniu mogą pojawić się takie objawy, jak: alergiczne zapalenie spojówek, astma, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Dlatego nie powinniśmy wpuszczać ich do naszego domu i najlepiej zabezpieczyć okna choćby moskitierą.

Dostanie się tych chrząszczy do naszego domu może zakończyć się plagą. Potrafią one bowiem wytworzyć nawet 5 pokoleń w ciągu roku. Okres ich życia wynosi do 3 lat.

Co zrobić, gdy zobaczymy biedronkę azjatycką?

Nie zabijaj jej! Po rozgnieceniu wydziela się bardzo nieprzyjemny zapach i trudny do usunięcia żółty ślad. Dlatego lepiej jest ich nie zabijać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z grupą. Najlepiej jest natomiast wyłapać je za pomocą odkurzacza, a następnie worek wynieść do kosza na śmieci owinięty wcześniej w reklamówkę.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od zwykłej?

Cechą charakterystyczną jest kształt pancerza, który jest też większy od zwykłej biedronki. Jest on też wypukły i może mieć więcej kropek od naszej rodzimej biedronki. Najłatwiej jest zaobserwować różnicę na zdjęciach przedstawionych poniżej. Pierwsze z nich prezentuje biedronkę azjatycką, a drugie zwykłą biedronkę siedmiokropkę.

Biedronka azjatycka
Biedronka siedmiokropka

Podobne artykuły