Dzisiaj Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Warto więc dowiedzieć się jak jej udzielać w okresie pandemii.

Zdrowie Data publikacji: 11 września 2020

Dzisiaj (12 września) obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji warto przypomnieć w jaki sposób powinniśmy udzielać pierwszej pomocy w okresie pandemii koronawirusa. Wszelkie przedstawione przez nasz informacje przygotowane zostały przez Ministerstwo Zdrowia i znajdziemy je na stronie gov.pl.

Pomoc to obowiązek

Należy pamiętać o tym, że jeśli zauważymy kogoś kto jest w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, to mamy obowiązek powiadomić o tym niezwłocznie i w sposób skuteczny odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Na samym powiadomieniu nie kończy się jednak nasza rola jako świadka takiego zdarzenia. Jeśli jesteśmy w stanie udzielić takiej osobie pomocy bez narażania siebie lub innych, to mamy taki obowiązek. Jeśli tego nie zrobimy grozi nam kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 162 § 1 Kodeksu karnego

Co należy zrobić na miejscu zdarzenia?

Z udzieleniem pomocy nie należy zwlekać, ale jednocześnie nie możemy podejść do tego pochopnie. W pierwszej kolejności musimy dokonać oceny sytuacji i zadbać o bezpieczeństwo własne, poszkodowanego oraz innych świadków.

Jeśli więc ocenimy, że miejsce zdarzenia stanowi zagrożenie dla Twojego życia lub zdrowia, to w takiej sytuacji nie podchodzimy do poszkodowanego, ale wzywamy pomoc.

Gdy zbliżmy się do poszkodowanego musimy ocenić jego stan. W obecnej sytuacji możemy jednak podejść do poszkodowanego na co najmniej 1 metr spróbować nawiązać kontakt.

Gdy poszkodowany reaguje

Jeśli poszkodowany reaguje na nasze wezwanie zostawiamy go w tej samej pozycji, o ile nie jest konieczne jego przemieszczenie w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa.

Następnie przepytujemy poszkodowanego i pytamy o to co się stało, czy coś mu dolega i czy na coś choruje. Jeśli później zemdleje, informacje te będziemy mogli przekazać służbom ratowniczym. Jednocześnie pytamy czy nie przebywa na kwarantannie bądź ktoś z jego otoczenia został zdiagnozowany jako zakażony. Zapytajmy również czy nie ma objawów grypy.

Jeśli jeszcze nie wezwaliśmy ratowników medycznych to robimy to dzwoniąc pod numer ratunkowy 112 lub 999.

Pamiętaj o tym, że gdy nie wiesz co robić, zawsze możesz zadzwonić na numer ratunkowy, a dyspozytor pomoże Ci zapanować nad sytuacją i przekaże Ci instrukcje dalszego postępowania.

Nie trać kontaktu z poszkodowanym, aż do przybycia ratowników medycznych.

Gdy poszkodowany nie reaguje

Nie opuszczaj poszkodowanego, ale postaraj się zaobserwować czy poszkodowany oddycha. Zwróć uwagę na ruchy klatki piersiowej.

Jeśli nie oddycha w normalnej sytuacji musielibyśmy oczyści jego drogi oddechowe i przejść do masażu serca.

Jednak w przypadku możliwości zarażenia koronawirusem Europejska Rada Resuscytacji wydała wytyczne w związku z COVID-19.

Według tych wytycznych świadkowie zdarzenia, którzy nie są pracownikami ochrony zdrowia powinni stosować wszelkie możliwe sposoby ochrony przed transmisją infekcji i unikać czynności, które byłyby obarczone wysokim ryzykiem transmisji. Musimy być jednak świadomi potencjalnego ryzyka.

Nie wykonujemy więc usta-usta. Ogrnaiczamy się jedynie do wezwania służb i uciskania klatki piersiowej na jej środku około 2 razy na sekundę używając do tego siły. Używamy rękawiczek lub jakichkolwiek ochronnych środków np. foliowego worka. Osłaniamy również usta i nos oraz oczy.

Źródła:

  1. Europejska Rada Resuscytacji Wytyczne COVID-19
  2. Pierwsz pomoc – gov.pl
  3. Sposób postępowania na miejscu zdarzenia – gov.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły