Dzięki tym trikom nigdy nie zgubisz się w lesie!

Lifestyle Data publikacji: 12 października 2020

Wybierasz się na grzyby do lasu, ale nie znasz go i boisz się, że się zgubisz? Nie martw się, dzięki tym prostym poradom nie grozi Ci zagubienie się w lesie. Zawsze odnajdziesz drogę do domu lub zaparkowanego samochodu.

Pamiętaj, że gdy nagle w lesie stracisz orientację, nie panikuj. Wystarczy zachować spokój i chwilę pomyśleć, aby odnaleźć drogę powrotną. Przypomnij sobie wtedy te porady i wróć powrotem w miejsce, w którym rozpoczęłaś swój spacer.

Oznacz miejsce zaparkowania samochodu

Jeśli zostawiasz samochód przy lesie, a w telefonie posiadasz zasięg to warto otworzyć aplikację map. Następnie oznacz pinezką w aplikacji miejsce, w którym zaparkowałaś samochód.

Gdy zgubisz się w lesie, wystarczy sięgnąć po telefon i włączyć w mapach prowadzenie do wcześniej zaznaczonego punktu.

Zobacz: Jak oznaczyć miejsce zaparkowania samochodu na Mapach Google

Zanim w ogóle wybierzesz się do lasu pobierz aplikację mBDL. Aplikacja ta zawiera mapę lasów w Polsce i nie wymaga połączenia z Internetem. Dzięki temu bez problemu określisz gdzie jesteś i albo udasz się do najbliższego miejsca, gdzie znajdują się ludzie, albo poprosisz o pomoc innych.

Aplikacja mBDL udostępniona przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej dostępna jest na platformę Android oraz iOS.

Wchodząc do lasu sprawdź, po której stronie masz słońce

To bardzo dobry sposób jeśli w lesie planujesz spędzić zaledwie parę godzin. Wtedy wystarczy, że wracając będziesz pilnować by mieć słońce po przeciwnej stronie. Dzięki temu wrócisz w tym samym kierunku i trafisz w okolice miejsca, z którego zaczęłaś swój spacer.

Skorzystaj ze słupków

Nadleśnictwo Zdroje

Czy wiesz o tym, że las podzielony jest na specjalne oddziały? Każdy z nich posiada swój numer, a na słupach umieszczonych w południowo-zachodnim rogu znajdziesz ich numer. Dlatego gdy zgubisz się wystarczy, że będziesz iść prosto. W końcu trafisz na linię działową, którą jest bezdrzewny pas lub droga. Jeśli będziesz iść w wzdłuż tej linii, znajdziesz słupek z numerem oddziału. Wtedy odnajdziesz się bez problemu na mapie lasu.

Mapę lasu znajdziesz zawsze pod adresem bdl.lasy.gov.pl, jeśli masz zasięg i możesz skorzystać z elektronicznej mapy lasu.

Odnajdź charakterystyczne elementy, które muszą prowadzić do osady ludzkiej

Jeśli jesteś w lesie i znajdziesz linie elektryczne czy jakąś drogę, idąc nią w końcu trafisz do jakiejś osady ludzkiej, w której ktoś Ci pomoże wrócić do domu.

Gdy jesteś w górach, wystarczy znaleźć jakiś potok. Gdy będziesz poruszać się w wzdłuż niego, z pewnością trafisz do jakiejś osady ludzkiej.

Pamiętaj o tym!

  1. Idąc do lasu zawsze zabieraj naładowany telefon
  2. Poinformuj swoich bliskich gdzie się wybierasz
  3. Nie wybieraj się zbyt późno, wtedy zmrok może złapać Cię szybko
  4. Zabierz ze sobą na wszelki wypadek wodę i suchy prowiant, a także latarkę
  5. Nie oddalaj się zbyt daleko od miejsca początkowego, jeśli nie znasz lasu
  6. Weź ze sobą koc termiczny, którym można owinąć się w razie nocy spędzonej w lesie

Podobne artykuły