Twoje dziecko jest marudne, dostaje histerii z byle powodu i nie chce jeść? Oto powód dlaczego tak może być!

Parenting Data publikacji: 08 listopada 2017

Jest to historia oparta na faktach bo taki sam problem miałam ze swoim dzieckiem. Nie miało apetytu na nic co ugotuję, szybko wpadało w złość i nawet często przybierało to wymiar histerii. Dodatkowo skarżyło się na zmęczenie. Takie objawy u 3-letniego dziecka mocno mnie niepokoiły i szukałam wtedy powodu takiego stanu rzeczy.

Na zmęczenie szukaliśmy potwierdzenia u kardiologa, ale z serduszkiem wszystko ok. Co do zachowania szukałam opinii u innych matek nauczycielek przedszkolnych, wiele mówiło, że to taki wiek. Taka odpowiedź jednak mnie nie satysfakcjonowała. Szukałam dalej.

Podczas jednej z wizyt u pediatry pożaliłam się tym. Lekarka zapytała wtedy, czy dziecko je może słodycze? Jak powiedziałam, że jak każde. Lubi coś słodkiego i w zasadzie zawsze mam coś pod ręką. Wtedy usłyszałam aby odstawić wszystkie słodycze. Nawet babcie czy dziadków przestrzec, że to mój wybór i nie mają prawa go zmieniać.

Byłam trochę zdezorientowana, ale postanowiłam tego spróbować. Okazuje się, że nie było to łatwe. Dziecko szybko uzależnia się od słodkiego i odcięcie go od słodyczy skutkuje histerią. Trzeba sobie z tym poradzić, jakoś sobie przemęczyć. Jednak po paru dniach walki i odwracania uwagi dziecka od słodkości nastąpiła poprawa.

Nagle obiadki zaczęły smakować, dokładka zupki, czemu nie? Wszystko co do tej pory było „bee” stało się „mniam mniam”. Dziecko zaczęło jeść coraz więcej i chętniej. Zachowanie również uległo zmianie. Jeszcze wtedy nie byłam pewna czy na pewno chodzi o słodkości. Może to mój sukces wychowawczy?

Dlatego po jakimś czasie nawyk słodyczy zaczął wracać. Najpierw po trochu, potem upominało się o słodkości coraz częściej. Znowu zaczęły się problemy z jedzeniem i zachowaniem. No to chyba czas odstawić słodkości, pomyślałam. To faktycznie musi być to.

Przeszliśmy kurację od uzależnień ponownie i ponownie sytuacja wróciła do normy. Dlatego jeśli zastanawiacie się co może być przyczyną to może po prostu zwróćcie uwagę na to ile słodkiego je dziecko i czy nie warto tego ograniczyć. Czytałam wiele artykułów na temat wpływu jedzenia na zachowanie dziecka. Cukier zawsze negatywnie był tam opisywany i obwiniany za wiele złych zachowań, które można zrzucić na kark złego zachowania czy po prostu wieku. Naprawdę polecam, sporoficie :)

Podobne artykuły