20 lipca 2020

Domowy monitoring – wybieramy najlepsze kamery

Włamanie z kradzieżą może przytrafić się w każdym domu. Jeśli kamery nie odstraszą złodziei, to na pewno pomogą w ujęciu sprawców i ułatwią ich ukaranie. Jak wybrać najskuteczniejszy monitoring?

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na monitoring wizyjny. Wraz ze wzrostem popularności tych rozwiązań przybywa również asortymentu. Jak spośród setek modeli wybrać kamerę, która najlepiej sprawdzi się na Twojej posesji?

Co brać pod uwagę, wybierając kamery do monitoringu domu zewnętrzne?

Kamery montuje się na zewnętrznych ścianach budynków, bramach i ogrodzeniu. Ponieważ stale wystawione są na działanie zmiennej temperatury, opadów czy porywów wiatru, należy starannie wybrać odpowiednio wytrzymały sprzęt. Kamery zewnętrzne do monitoringu domu  narażone są również na zniszczenie przez wandali czy potencjalnych włamywaczy.

W przypadku kamer zewnętrznych bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonana została obudowa. Powinna skutecznie chronić mechanizm przed ingerencją osób trzecich czy zniszczeniem przez zwierzęta. Obudowa tego typu kamery musi być w 100 procentach szczelna, aby wilgoć nie mogła dostać się do elementów elektronicznych i optycznych urządzenia.

Dobra jakość obrazu to nie tylko rozdzielczość

Nowoczesne kamery monitoringu korzystają z cyfrowej technologii rejestrowania obrazu. Daje to coraz większe możliwości do uzyskania wysokiej jakości nagrania niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Kamery zewnętrzne powinny rejestrować obraz bez względu na jakość oświetlenia. Aby skutecznie monitorować posesję wokół domu, konieczny jest zakup kamery działającej w trybie dzień/noc wyposażonej w diody IR emitujące niewidoczne dla ludzkiego oka światło podczerwone. Wybierając kamerę do monitorowania dużego obszaru, zwróć uwagę na długość wiązki podczerwonej, czyli zasięg oświetlacza IR.

Kolejną ważną cechą kamery zewnętrznej jest cyfrowa redukcja szumów – dzięki niej obraz zarejestrowany podczas złej pogody będzie czytelniejszy. Warto zdecydować się na model, który dodatkowo rozjaśnia pierwszy plan lub zapewnia detekcję słabiej oświetlonych obiektów. Stabilizacja obrazu i dostosowanie kąta widzenia do potrzeb użytkownika również podnoszą jakość nagrania i ułatwiają rozpoznanie obiektów i osób na prezentowanym filmie.

Jeśli chcesz, aby monitoring pracował bez zarzutu przez długi, czas warto zwrócić uwagę na nowości na rynku. Obraz w rozdzielczości Full HD czy detekcja ruchu to już standard.  Zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem są obecnie kamery 360 stopni. To urządzenia, które pozwalają uzyskać obraz panoramiczny za pomocą jednego lub kilku obiektywów.

Decydując się na monitoring domu jednorodzinnego, należy też pamiętać o prywatności naszych sąsiadów i gości. Modele kamer z funkcją maski prywatności można konfigurować tak, aby monitoring obejmował wyłącznie wybrane obiekty.

Inteligentne kamery zewnętrzne oferują obecnie bardzo wysoką jakość obrazu, znacznie ułatwiają identyfikację intruzów na posesji, wspierając bezpieczeństwo jej mieszkańców.