Jaka jest odpowiednia kolejność sprzątania?

Porady Data publikacji: 18 listopada 2019

Kolejność sprzątania jest bardzo ważna. Dzięki temu nie niszczymy swojej wcześniejszej pracy, to sprawia, że sprzątanie też trwa krócej. Jeśli zetrzemy kurze po umyciu podłogi, to znów ją zabrudzimy. To samo dotyczy domów piętrowych, lepiej jest zacząć od góry i schodzić w dół niż odwrotnie, aby nie nosić brudu na wcześniej posprzątane powierzchnie. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was bardzo krótki poradnik, który wyjaśnia w jakiej kolejności należy sprzątać.

Z góry na dół

To bardzo ważna zasada, której warto się trzymać. Nie dotyczy to jedynie domów piętrowych, ale ogólnie każdego z pomieszczeń. Zaczynamy więc od rzeczy, które są najwyżej. Ścieramy kurze z żyrandola i szaf. Schodzimy następnie niżej do poziomu komody i stołu, a dopiero na samym końcu zajmujemy się odkurzaniem podłogi. Dzięki temu kurzu będzie mniej. Nie będziemy bowiem strzepywać go na wcześniej wyczyszczone powierzchnie.

Od środka na zewnątrz

To kolejna zasada podczas sprzątania, która sprawia, że jest ono skuteczniejsze. Jeśli sprzątamy szafę to zaczynamy od jej środka, a dopiero przechodzimy do czyszczenia frontów. Myjąc zlewozmywak również robimy to najpierw w środku, a potem na zewnątrz. Dotyczy to też całego pomieszczenia. Idziemy od okna w kierunku drzwi.

Ta zasada wydaje się być bardzo jasna i łatwo ją wytłumaczyć zwłaszcza w przypadku podłogi. Myjemy ją od najdalej wysuniętego punktu kierując się tyłem do wyjścia tak by nie zadeptać sobie umytej podłogi. Jest ona oczywiście też ostatnią rzeczą, którą myjemy w danym pokoju zgodnie z zasadą z góry na dół. Ale w ten sposób czyścimy każdą powierzchnię, dzięki temu wybieramy brud, a nie wpychamy go głębiej. Myjąc półkę zaczynamy od wewnętrznej części, a dopiero kierujemy się do krawędzi. To samo myjąc blat. Zaczynamy od ściany. Myjąc toaletę zaczynamy od górnego kaptura i myjemy ku dołowi, aby nie brudzić sobie wcześniej umytej powierzchni – w tym przypadku zewnętrzną stroną jest odpływ. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu bo nie będziemy niszczyć swojej wcześniejszej pracy.

Przykładowa kolejność sprzątania

Załóżmy, że będziemy sprzątać salon. Oto przykładowa kolejność wykonywanych czynności porządkowych.

  1. Odkurzenie pajęczyn i kurzy przy suficie
  2. Wyczyszczenie z kurzu karniszy
  3. Czyszczenie lamp i żyrandoli
  4. Usuniecie kurzu z górnych części szaf
  5. Czyszczenie środków szaf i półek
  6. Czyszczenie frontów szaf i półek
  7. Mycie drzwi
  8. Czyszczenie stołów i ław
  9. Odkurzenie podłogi i miejsc pod meblami
  10. Umycie podłogi

Podobne artykuły