Jak zabezpieczyć grób przed kradzieżą?

Porady Data publikacji: 27 października 2022

W tym roku znicze oraz kwiaty są wyjątkowo drogie. To natomiast może być jeszcze większą pokusą dla hien cmentarnych, które okradają groby naszych bliskich. Dlatego chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, jak możecie zmniejszyć ryzyko kradzieży na Wszystkich Świętych.

Nie przynoś dekoracji na grób wcześniej

W Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach tworzą się bardzo długie korki. Trudno jest o znalezienie miejsca na parkingu. Komunikacja miejska jest przepełniona. Nic więc dziwnego, że wiele osób przynosi dekoracje na grób wcześniej, aby 1. listopada móc pójść na cmentarz bez obciążenia spacerkiem.

Pozostawione wówczas na grobie znicze i kwiaty mogą paść łupem złodziei. Dlatego warto przemyśleć kwestie logistyczne, tak by przetransportować dekoracje w dniu Wszystkich Świętych. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko, iż zostaną one skradzione.

Możemy uniknąć korków, jeśli wyjedziemy odpowiednio wcześnie. Warto również wcześniej zorientować się, gdzie będą dostępne najbliższe parkingi w okolicy cmentarza. Być może wystarczy stanąć kilkaset metrów dalej, aby swobodnie znaleźć miejsce i przejść ten kawałek pieszo.

Podpisz swoją własność permanentnym markerem

Podpisane rzeczy nie będą nadawały się do sprzedaży. Dlatego podpisanie ich jest jednym z dobrych sposobów na uchronienie zakupionych na grób zniczy i kwiatów. Wtedy staną się one mniej atrakcyjne dla potencjalnego złodzieja.

Celowe postarzanie rzeczy

Ślady użytkowania lub celowe postarzenie rzeczy może uchronić je przed kradzieżą. NIe będzie ich wówczas tak łatwo sprzedać. Dlatego, jeśli chcemy, aby złodzieje nie ukradli rzeczy z grobu naszych bliskich, wystarczy spreparować je tak, aby wyglądały na używane.

Własnoręcznie robione dekoracje

Jeśli wybierzemy się na cmentarz, to zauważymy, że wszystko co możemy kupić na straganach powtarza się. Cieżko byłoby wśród tych rzeczy rozpoznać wiązankę, która skradziona została np. z naszego grobu. Jeśli jednak stworzymy coś samodzielnie, coś unikatowego i najlepiej spersonalizowanego, to wówczas taka rzecz będzie rzucać się w oczy. Złodziej nie będzie więc mógł jej sprzedać, a więc prawdopodobnie ją pominie i poszuka innego grobu.

Monitoring grobu

Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które spotykają się z problemem permanentnego okradania grobu bliskiej osoby. W takim przypadku stosuje się najczęściej kamery z fotopułapką. Robią one zdjęcie lub nagrywają materiał wideo w momencie wykrycia przez czujniki ruchu. Dzięki temu nie zużywają energii na ciągłe monitorowanie. Materiał dowodowy może być nam wysłany przez Internet. W ten sposób łatwo możemy namierzyć złodzieja.

Podobne artykuły