Dom ze styropianowych klocków? Zobacz co to za technologia!

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-25

Dom ze styropianowych bloczków? To system domów energooszczędnych i pasywnych pochodzący ze Szwecji. Jak to wygląda i jakie ma zalety? Pokrótce postaramy się Wam o tym opowiedzieć.

Ekolit ma za zadanie zwiększenie naszych oszczędności wynikających z ogrzewania domu. Posiada najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Wygląda to tak jakbyśmy budowali dom ze styropianowych pustaków, które w środku są puste. Jednak te kanału uzbraja się i zalewa betonem (przynajmniej klasą C12 lub C15). Zarówno ściany, nadproża, wieńce jak i elementy dachu można wykonać ze specjalnie przeznaczonych do tego pustaków styropianowych.

Chociaż technologia budowania domu z pustaków styropianowych nadal budzi wiele wątpliwości to jest to system, z którym warto się zapoznać. Po pierwsze jest dość ciekawy i nietypowy w naszym kraju, a po drugie faktycznie ma trochę zalet. Głównymi, o których mówi się w przypadku tego materiału jest oczywiście współczynnik przenikalności ciepła. Jest to wręcz hasło reklamowe wszystkich firm, które zajmują się budową z tego materiału lub jego wytwarzaniem. Warto jednak też wspomnieć o tym, że materiał jest lekki. Jedną z dalszych wynikających z tego faktu zalet jest to, że mury takiego domu stawia się po prostu szybciej.

Ekolit a trwałość

Jest kilka firm, które udało mi się znaleźć w Polsce, które zajmują się budową w tej technologii, a nawet i produkcją styropianowych bloczków.

Pierwsze pytanie jakie powstaje podczas wykonywania tego typu konstrukcji to wątpliwość dotycząca jej trwałości. Pamiętajcie jednak, że tak naprawdę można je nazwać szalunkiem bo przestrzenie wewnątrz wypełnia się masą betonową. To sprawa, że ściany są mocne oraz od razu dobrze zaizolowane.

Ich najważniejszą zaletą jest wtedy energooszczędność. Współczynnik przenikania ciepła. Pamiętajcie jednak gdy będziecie sprawdzać oferty wykonawców, że bloczki są dostępne o różnej grubości, dlatego zazwyczaj w materiałach reklamowych podany będzie najniższy współczynnik przenikalności ciepła, ale osiągalny będzie przy najdroższym materiale. Ściany z pustaków o największej grubości nadają się nawet do budowania domów pasywnych.

Na czym polega dom pasywny?

Dom pasywny nie posiada żadnych konwencjonalnych systemów grzewczych. Ciepło pozyskuje z samego domowego ogniska, czyli tak naprawdę z jego mieszkańców, codziennych czynności jak gotowanie, kąpiel w ciepłej wodzie i odzyskiwaniu ciepła z wentylacji. Dlatego jest tak ważne w domach pasywnych aby jak najmniej ciepła uciekało nam na zewnątrz. Jedną z technologii, która jest ciekawa i umożliwia budowanie domów tego typu są właśnie domy z bloczków styropianowych.

Do czego można wykorzystać Ekolit?

Ekolit jest wykorzystywany przede wszystkim do budowy domków mieszkalnych, ale tak naprawdę można z niego budować wszystko nawet łącznie ze ścianami basenów. Sam materiał jest lekki dlatego praca przy budowie domu z Ekolitu odbywa się po prostu szybciej, nawet o 40% w porównaniu do tradycyjnego domu.

Jak wygląda wykończenie

Wykonawcy budów w tej technologii zapewniają, że wykończenie nie różni się zbytnio od tego co robimy tradycyjnie. Możemy więc wybrać sobie dowolną elewację czy wykończenie wnętrza. Jest to w sumie logiczne bo czym różni się taka ściana od zewnątrz od tej, która po prostu styropianem jest docieplona. Na styropianowe pustaki przyklejamy siatkę z włókna szklanego, a następnie nakładamy na ścianę tynk.

Ile to kosztuje?

Pustaki możemy dostać w różnych formach, w zależności od ich zastosowania oraz różnych grubościach. To ona właśnie wpływa na warunki energooszczędności naszego domu. Sama ich cena nie jest duża, aczkolwiek musimy pamiętać o betonie, którym musimy je wypełnić.

Technologia ta jest na tyle prosta, że wiele osób czytając dzienniki budowlane w Internecie samodzielnie podejmuje się budowy ścian częściowo oszczędzając na robociźnie. Niektórzy też decydują się na cieńsze klocki, a potem je docieplają co podobno cenowo wychodzi lepiej.

Wydaje się, że rozwiązanie to ma tyle samo wad co i zalet. Nie ma zresztą rozwiązań, które byłyby idealny, a ich szeroki wybór na rynku pozwala wybrać nam to co najbardziej odpowiada. Jeśli chcecie znać dokładny koszt polecam skonsultować swój projekt z firmą, która zajmuje się takimi realizacjami. Można też samodzielnie dokonać pewnych obliczeń sprawdzając ilość potrzebnych bloczków i pobierając cennik z najbliższej betoniarni na beton np. C15.

Zobaczcie jak wygląda budowa na wideo poniżej. Tutaj obejrzeć możecie drugi firm. Jak widać na nim fundamenty wyglądają na lepiej połączone ze ścianami. Zbrojenie wydaje się być wystarczająco solidne.

A co wy sądzicie o tym systemie? Może macie własne doświadczenia, którymi możecie się podzielić?

Źródło zdjęcia: https://youtu.be/EDBErpGAGyQ

Podobne artykuły