Dlaczego nie drapać ugryzienia komara?

Lifestyle Data publikacji: 06 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2021-06-10

Miejsce po ugryzieniu komara swędzi, a winna jest temu jego ślina, która powoduje jej podrażnienie. Jest ono spowodowane reakcją obronną naszego organizmu, który uwalnia histaminę do walki z zagrożeniem. Z czasem podrażnienie to znika, ale drapanie go z pewnością nam nie pomoże. Dzisiaj powiemy Wam dlaczego nie drapać ugryzienia komara.

Dlaczego nie warto drapać miejsca po ugryzieniu komara?

Daje to nam tylko chwilową ulgę. Jednocześnie rozdrapujemy ranę, a tym samym otwieramy drogę bakteriom, które mogą się do niej dostać i spowodować infekcję. Znajdują się one nawet pod naszymi paznokciami, zwłaszcza w przypadku dzieci bawiących się na dworze i narażonych na ukąszenia komarów. Rana wtedy również będzie goić się dłużej, niż samo podrażnienie.

Oczywiście czasami często jest się oprzeć odruchowi drapania. Dlatego warto od razu zastosować środek, który zmniejszy obrzęk i jednocześnie wyeliminuje uczucie swędzenia. Warto to zrobić zwłaszcza w przypadku dzieci. Im dużo ciężej jest powstrzymać się od drapania, niż osobom dorosłym.

Jak złagodzić uczucie swędzenia?

Na okres wiosenno-letni warto wyposażyć swoją domową apteczkę w krem przeciwhistaminowy, który możemy zakupić w każdej aptece. Krem ten warto zabierać ze sobą na wyjścia do parku czy spacery. W przypadku ugryzienia komara posmarować zaczerwienione miejsce kremem, aby złagodzić uczucie swędzenia.

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniego kremu, możemy wtedy wykorzystać domowe sposoby na uczucie swędzenia. Do ukąszonego miejsca przyłożyć możemy plasterek ziemniaka, albo roztartą w moździerzu natkę pietruszki. Te dwa naturalne produkty pomogą złagodzić nieprzyjemne swędzenie i zapobiegną rozdrapywaniu miejsca po ugryzieniu.

Podobne artykuły