Dlaczego na dnie doniczki warto umieścić kulki z folii aluminiowej

Porady Data publikacji: 2023-10-30

Wszystkie rośliny do zdrowego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków, takich jak słońce, woda, czy zdrowa gleba. Jest sposób, który pomoże utrzymać ją w dobrym stanie, a przy okazji trochę zaoszczędzić na ilości wykorzystywanej ziemi, która do najtańszych raczej nie należy. Sprawdź nasz sposób i przekonaj się sama!

Nadmiar soli mineralnych

Woda, którą podlewasz rośliny, może zawierać spore ilości soli mineralnych, które nie wpływają korzystnie na zdrowie rośliny. Sól wapniowa, sodowa, czy sole potasu są pobierane z wodą przez korzenie rośliny. Ich nadmiar osadzający się zbyt długo w glebie na spodzie doniczki może jednak prowadzić m.in. do uszkodzenia korzeni, ograniczenia kwitnienia, a nawet do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin, czego objawem może być żółknięcie liści i obniżenie ogólnej kondycji rośliny. Kulki z folii aluminiowej ułożone na dnie doniczki dzięki temu, że ułatwiają odprowadzanie nadmiernej ilości wody, pomagają również zapobiegać zatrzymywaniu się soli mineralnych w glebie.

Drenaż

Umieszczenie kulek z folii aluminiowej pomiędzy dnem doniczki a ziemią znacząco ułatwi drenaż, który odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o zapewnienie roślinie sprzyjających warunków do wzrostu i zdrowego rozwoju. Kulki z folii umożliwią odprowadzanie prowadzącego do przewodnienia i gnicia roślin nadmiaru wody z gleby. Taki zabieg również zapewni korzeniom większy dostęp do tlenu, dzięki czemu będą mogły one prawidłowo przeprowadzać proces oddychania.

Jak to zrobić?

Aby zapewnić swoim roślinom optymalne warunki wzrostu i rozwoju wystarczy oderwać lub odciąć niewielkie kawałki folii aluminiowej, a następnie zwinąć je w kulki i umieścić na dnie doniczki. W taki sposób woda będzie miała swobodny przepływ przez doniczkę, co uniemożliwi osadzanie się nadmiernych i szkodliwych ilości soli mineralnych na jej dnie oraz nie dopuści do nadmiernego nawodnienia rośliny. Wypróbuj i obserwuj prawidłowy, a przede wszystkim zdrowy wzrost roślin w Twoim domu.

Podobne artykuły