Dlaczego lepiej nie przyjmować doustnych środków antykoncepcyjnych? 10 efektów ubocznych.

Zdrowie Data publikacji: 07 lutego 2018 / Aktualizacja: 2018-02-09

Niestety tabletki antykoncepcje nie tylko zapobiegają niechcianej ciąży, ale też wpływają na cały nasz organizm. Stosowanie doustnej antykoncepcji może nieść ze sobą szereg niechcianych efektów ubocznych. Dzisiaj przedstawimy Wam 10 z nich.

1. Zakrzepica

Jest to jedno z największych zagrożeń wynikających z brania tabletek antykoncepcyjnych. Może to prowadzić do zakrzepicy tętniczej lub żylnej. Niestety efekt ten zdarza się nie tak rzadko, a w ostateczności prowadzić może nawet do śmierci.

W naczyniach krwionośnych tworzą się duże skrzepy. Gdy taki skrzep oderwie się i trafi dalej może prowadzić do nagłej śmierci. Prawdopodobieństwo zakrzepów krwi, zatorowości płucnej, udarów mózgu u kobiet biorących tabletki antykoncepcyjne jest wyższe niż u kobiet chronionych innymi metodami.

Dlatego podczas wybierania formy antykoncepcji tak bardzo ważne jest by trafić do dobrego ginekologa, który przeprowadzi wywiad i sprawdzi historię chorób nawet wśród naszej rodziny i dopiero wtedy podejmie decyzję.

2. Ryzyko zachorowania na raka

Uważa się, że dalsze stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka. Pod wieloma względami jest to prawda, chociaż istnieje wiele mitów. Na przykład istnieje opinia, że ​​zażywanie tych leków prowadzi do raka piersi, ale tak nie jest. Badania w tym obszarze nie wykazały wzajemnych zależności.

Istnieje jednak duże ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy czy wirusa brodawczaka ludzkiego. Nie ma na razie danych jak na to wpływają współczesne środki doustne. Z drugiej strony jednak np. przyjmowanie tabletek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika.

3. Powikłania układu sercowo-naczyniowego

Częstym skutkiem ubocznym przyjmowania leków jest choroba niedokrwienna serca. Przejawia się w różnych formach, począwszy od ataków dławicy piersiowej kończąc się zawałem mięśnia sercowego.

4. Krewienia poza cyklem

Krwawienie podczas przyjmowania tej antykoncepcji może całkowicie ustać lub być rozregulowane. Jest to normalne, to mechanizm ich działania. Ponadto niewielkie krwawienie poza cyklem też są dopuszczalne. Jeśli w połowie cyklu wystąpi obfite krwawienie – w najbliższej przyszłości należy udać się do lekarza.

5. Nudności

Wiele hormonalnych środków antykoncepcyjnych powoduje nudności. Na początku jest to całkiem normalne, a objawy te powinny stopniowo zanikać. Jeśli nudności nie znikną należy skonsultować się ponownie z naszym ginekologiem.

6. Ból głowy

Efektem ubocznym hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być ból głowy, wręcz nawet silna migrena. Jeśli ból nie ustępuje udaj się do lekarza. Być może zmiana tabletek na inne pomoże rozwiązać problem.

7. Depresja

Bardzo często ten stan jest spowodowany doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Wszystko z powodu zawartości hormonów.

Jeśli przed zażyciem leków kobieta ma wahania nastroju i skłonność do depresji, wtedy środki antykoncepcyjne mogą pogorszyć sytuację.

8. Pleśniawka

Wysoka zawartość progesteronu wpływa niekorzystnie na odporność. Prowadzi to do gromadzenia się glikogenu w błonie śluzowej pochwy. To może przyczynić się do rozwoju pleśniawki.

9. Mniejsze libido

To dotyczy niestety wiele kobiet. Podczas gdy zaczynają brać tabletki antykoncepcyjne spada ich ochota na seks. Może to nawet doprowadzić do całkowitej niewrażliwości stref erogennych. Tak naprawdę bierzemy tabletki po to by móc się kochać bez stresu, a ostatecznie nie mamy na to ochoty. Gdy te objawy wystąpią skonsultuj to z lekarzem, być może zaproponuje Ci inną metodę antykoncepcji np. wkładka domaciczna.

10. Suchość pochwy lub wręcz przeciwnie

Podczas przyjmowania leków może wystąpić wiele zmian w obszarze pochwy. I mogą się różnić dla różnych kobiet. W niektórych może to być suchość pochwy, podczas gdy inne mogą mieć zwiększoną ilość wydzielin. Zawsze należy konsultować to z lekarzem aby znaleźć rozwiązanie problemu.

Źródło artykułu: https://takprosto.cc/mozhno-li-pit-protivozachatochnye/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły