Czujesz się przeziębiona? To może być GRYPA! 10 objawów, które o tym świadczą.

Zdrowie Data publikacji: 14 lutego 2018 / Aktualizacja: 2022-11-22

10 objawów grypy, które pomogą Ci odróżnić ją od przeziębienia. Gdy czujesz się źle i myślisz, że złapałaś przeziębienie to może się okazać, że to jednak grypa. Naucz się ją odróżniać od przeziębienia.

Zacznijmy od tego, że grypa to choroba wirusowa, a na wirusy antybiotyki nie działają. Dlatego leczenie zalecane przez lekarzy zazwyczaj ogranicza się do minimalizowania objawów i po prostu przeleżenia choroby w łóżku. Grypa daje objawy podobne do przeziębienia, ale jednak trochę się różniące. Dlatego możemy ją zdiagnozować.

1. Szybkość rozwoju choroby

Wirusy atakują szybko. Gdy złapie cię grypa z dnia na dzień możesz poczuć się fatalnie. Wieczorem położysz się do łóżka normalnie, a rano już będziesz czuła się źle. W przypadku przeziębienia najczęściej rozwija się ono przez kilka dni gdzie stopniowo zaczynamy czuć się gorzej, pojawia się katar, ból głowy czy lekka temperatura. Grypa działa dużo szybciej i to pierwsza z różnic, którą warto pamiętać.

2. Wysoka gorączka

W przypadku grypy będziemy mieć do czynienia z dużo wyższą temperaturą niż w przypadku przeziębienia. Przeziębieni możemy być i nawet nie doznać gorączki, w przypadku grypy to praktycznie niemożliwe, a temperatura może zbliżać się i nawet przekraczać 40 stopni Celsjusza. U mnie w przypadku grypy najczęściej oscyluje w okolicach 39 stopni Celsjusza.

3. Dreszcze

Jeszcze nie zdarzyło mi się mieć nigdy dreszczy w przypadku przeziębienia. W przypadku innych chorób mam czasami dreszcze, ale gdy temperatura sięga około 40 stopni Celsjusza. W przypadku grypy dreszcze pojawiają się u mnie już podczas stanu podgorączkowego. To kolejny objaw, który pomoże Wam rozpoznać grypę.

4. Mocne zmęczenie

Gdy jesteśmy chorzy zawsze gorzej nam się funkcjonuje, ale w przypadku grypy zmęczenie jest tak duże, że wręcz może nam uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Najlepiej wtedy okres ten przeleżeć. Pić dużo ciepłych napojów i się wypocić pod kołdrą.

5. Kaszel

Podczas grypy kaszel jest naprawdę dokuczliwy. Potrafi nas niezmiernie dusić, zwłaszcza wieczorem czy rano dostajemy napadów kaszlu. Często jest to suchy kaszel i podczas nie odrywa się żadna wydzielina. Mimo to ciągle nas męczy.

6. Mały katar

Podczas gdy przy przeziębieniu cały czas leci nam z nosa to w przypadku grypy kataru może nawet nie być lub będzie lekki, niedokuczliwy.

7. Ból ciała

Podczas przeziębienia zazwyczaj boli nas głowa. Jednak podczas grypy czujemy że boli nas całe ciało. Bóle mięśni czy stawów to nieodłączny element grypy.

8. Czas trwania

Ile trwa przeziębienie? Zazwyczaj kilka dni. Wtedy już zaczynamy czuć się lepiej, ale jeśli po kilku dniach nic się nie zmienia i wciąż jest źle to oznacza to, że to grypa. Jej objawy mogą ciągnąć się przez długie dwa tygodnie i nawet dłużej.

9. Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to typowy grypowy objaw, którzy rzadko pojawia się przy przeziębieniu. Oczy łzawią, mogą nawet nas boleć.

10. Ból głowy

Zarówno podczas przeziębienia jak i grypy pojawia się ból głowy. Jednak podczas grypy jest dużo mocniejszy i zazwyczaj pomagają tylko leki.

Leczenie grypy i powikłania

Leczenie grypy jest objawowe i trzeba zacząć szybko. Musisz zacząć o siebie po prostu dbać, dobrze wyleżeć grypę i nie narażać się bo niedoleczona grypa może mieć bardzo groźne dla zdrowia powikłania. Sama grypa właściwie nie jest taka groźna dla nas. Najgorsze są powikłania, do których należy:

  • zapalenia płuc
  • zapalenia oskrzeli
  • zapalenia zatok
  • zapalenie mięśnia sercowego

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły