Nigdy nie stosuj maści VapoRub u małych dzieci!

Parenting Data publikacji: 03 marca 2018

Na pewno znacie maść VapoRub. Nie powinniście jednak stosować jej w przypadku małych dzieci. Chociaż zazwyczaj nie przynosi żadnych niepożądanych efektów, to nie jest ona przeznaczona dla najmniejszych.

Nie powinno się jej stosować w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia. Może to wywołać silne skutki uboczne, które mogą zagrażać naszemu dziecku. Dzieci w tym wieku maja dużo węższe drogi oddechowe niż starsze. Maść może skutecznie je podrażnić i wywołać stany zapalne. Nawet w przypadku nieco starszych dzieci zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem w kwestii stosowania maści VapoRub.

Nawet wtedy nie powinniśmy nakładać maści blisko nosa dziecka tylko rozprowadzenie jej na klatce piersiowej i plecach. To ułatwi dziecko, ale również dorosłemu zaśnięcie. Również nocny sen będzie dużo spokojniejszy i łatwiejszy gdy oddychanie będzie prostsze. W przypadku dorosłych jedną łyżeczkę nakładamy na klatkę piersiową i plecy – 2 lub 4 razy dziennie. Dzieci od 5 roku życia 1/2 łyżeczki do trzech razy dziennie. W przypadku młodszych dzieci zalecamy konsultację z lekarzem.

Jak działa VapoRub

 1. mentol i kamfora łagodzą obrzęk śluzówek
 2. łagodzi kaszel
 3. ułatwia oddycanie
 4. delikatnie znieczula
 5. pomaga w stanach zapalnych błony śluzowej nosa i gardła
 6. pobudza odkrzutasznie

BabyRub czyli VapoRub dla dzieci

Dla dzieci dedykowany jest specjalny produkt, który nazywa się BabyRub. Jest to taki VapoRub dla dzieci, ale trzeba pamiętać o tym, że dedykowany jest dzieciom od 6 miesiąca życia.

Ciekawe zastosowania VapoRub

Co ciekawe, maść VapoRub możemy wykorzystać na wiele innych sposobów. Po więcej szczegółów zapraszamy Was do naszego artykułu tutaj. W skrócie przedstawimy listę najciekawszych zastosowań, które mogą Was zainteresować.

 1. Sposób na rozstępy
 2. Leczenie siniaków
 3. Na ból mięśni
 4. Jako treser dla kota lub psa
 5. Na popękane pięty
 6. Na ból głowy i migreny
 7. Na infekcje ucha
 8. Na popękane usta
 9. Na oparzenia słoneczne
 10. Na grzybicę paznokci

Podobne artykuły