Dlaczego dzisiaj świętujemy Walentynki?

Lifestyle Data publikacji: 2021-02-13

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzimy co roku 14 lutego. W tym dniu w sposób szczególny pokazujemy swojej drugiej połowie, że ją kochamy. Jest to również moment, w którym możemy wyznać skrytą miłość i wysłać walentynkę osobie, która nam się podoba. Jaka jest jednak historia tego święta. Dlaczego obchodzimy je akurat 14 lutego?

Historia Walentynek

Jak z pewnością wiele osób pamięta nazwa tego święta pochodzi od św. Walentego. W tym dniu zwykle wysyłamy liściki z miłosnymi wyznaniami, obdarowujemy prezentami swoje drugie połówki i spędzamy wieczory przy romantycznych kolacjach dla dwojga. Dlaczego jednak 14 lutego stał się świętem zakochanych?

Walentynki nie są dość starym zwyczajem bo obchodzone są w Europie od czasów średniowiecza. Chociaż w Europie wschodniej i północnej pojawiło się ono dużo później niż w zachodniej i południowej.

Zwyczaj ten według niektórych wywodzi się jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy otóż losowano imię swojej wybranki serca ze specjalnej urny. Losowanie odbywało się właśnie dnia 14 lutego. Był to tak zwany dzień płodności i macierzyństwa.

Kupidyn (Amor) czyli aniołek z łukiem, który trafia w serca zakochanych pochodzi właśnie z mitologii rzymskiej. Uosabiał w sobie miłość i do dzisiaj bardzo mocno związany jest z Walentynkami. Strzała Kupidyna jest bardzo częstym elementem Walentynkowych dekoracji na sercach.

Patronem tego dnia jest św. Walenty. On również pochodzi ze starożytnego Rzymu. Św. Walenty złamał zakaz ówczesnego cesarza dotyczący wchodzenia w związki małżeńskie młodych mężczyzn. Udzielał im on ślubu za co cesarz skazał go na śmierć. Dlatego też uważa się go za patrona zakochanych.

W Polsce Walentynki obchodzimy dopiero od lat 90-tych. Wcześniej święto to nie zyskało jakiejś większej popularności. Dzisiaj Walentynki obchodzi się tak naprawdę na całym świecie.

Święto to z racji czasów w jakich żyjemy przybrało też komercyjny charakter. Możemy kupić mnóstwo gadżetów, dekoracji, prezentów związanych z tym dniem. Warto jednak pamiętać, że to co najbardziej liczy się w Walentynki to po prostu uczucie i jest to dzień, w którym warto zdobyć się na odwagę by je wyrazić drugiej osobie, do której czujemy miłość.

Podobne artykuły