Dieta bogatoresztkowa – co powinnam jeść?

Zdrowie Data publikacji: 05 stycznia 2017

Czym jest dieta bogatoresztkowa? Mianowicie jest to dieta stosowana w przypadku częstych zaparć, czyli coś co często zdarza się kobietom w ciąży, ale nie tylko. Jeśli masz problemy z zaparciami zastosuj się do wskazówek, a problemy miną.

Perystaltyka jelit to ruchy robaczkowe jelit, które mają za zadanie usuwanie złogów strawionego pokarmu. Istnieje gama produktów, które sprzyjają prawidłowej perystaltyce jelit. Te produkty to:

 1. miód
 2. kefir
 3. jogurt
 4. 1-dniowe mleko ukwaszone
 5. śmietanka
 6. kompoty z suszonych śliwek
 7. masło
 8. oliwa z oliwek
 9. surówki
 10. siemię lniane
 11. buliony
 12. rosoły

Jeśli masz problemy z zaparciami to w swojej diecie powinnaś zrezygnować z niektórych produktów, które te problemy jeszcze bardziej pogłębiają. Są nimi:

 1. kluski
 2. pieczywo białe
 3. biały ryż
 4. kasza manna
 5. mąka ziemniaczana
 6. ciastka z kremem
 7. banany
 8. mocna herbata
 9. suszone czarne jagody
 10. suche pożywienie
 11. groch
 12. fasola
 13. bób
 14. warzywa kapuściane

Wielu dietetyków podczas problemów z zaparciami zaleca jedzenie otrębów. Kobiety w ciąży powinny jednak pamiętać o tym, że otręby są źródłem kwasu fitynowego, który natomiast utrudnia wchłanianie takich minerałów jak żelazu, wapń i magnez. Są one niezwykłe ważne dla prawidłowego rozwoju płodu, więc lepiej z nich zrezygnować.

Zobacz również: Przepis na ciastka owsiane na zaparcia

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły