Ta przyprawa to również lekarstwo! Zacznij je stosować.

Rozmaryn to przyprawa, która jest bardzo aromatyczna i często stosowana do mięs. Okazuje się jednak, że ma dużo więcej właściwości, które mogą pomóc nam zadbać o nasze zdrowie. Dlatego warto sięgać po rozmaryn jak najczęściej i stosować go podczas gotowania. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka zdrowotnych właściwości, które posiada rozmaryn.

Właściwości zdrowotne rozmarynu

Rozmaryn dobrze wpływa na wzrok

Jest to przyprawa bogata w kwas karnozowy. Jego spożywanie chroni nas przed zwyrodnieniami plamki żółtej. Nie bez znaczenia jest również spora zawartość przeciwutleniaczy, które również mają pozytywny wpływ na nasze oczy.

Rozmaryn na pamięć

Kwestię tę podjęli naukowcy z Saint Louis University School of Medicine. W wyniku przeprowadzonych przez nich badań doszli do wniosku, że rozmaryn pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze. Spożywanie rozmarynu ułatwia nam uczenie się i sprawia, że lepiej przyswajamy i zapamiętujemy informacje. Dlatego może być on świetnym wyjściem dla osób uczących się czy pracujących umysłowo.

Rozmaryn dobrze wpływa na żołądek

Stosowanie rozmarynu pomaga leczyć choroby jelitowe. Pomaga pobudzić trawienie i chroni błonę śluzową żołądka. Zmniejsza też ryzyko zapalenia typu B.

Rozmaryn na wątrobę

Pozytywny wpływ ma również na wątrobę. Chroni ją przed uszkodzeniami, które mogą być powodowane też spożywaniem leków. Pomaga jej również w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Rozmaryn zmniejsza łupież

Wykonaj sobie płukankę z wody z rozmarynem, a dzięki temu pozbędziesz się łupieżu. Działa on też przeciwgrzybicznie. Na 2 szklanki wody wystarczą dwie łyżki suszonego rozmarynu. Wystarczy zrobić napar i poczekać, aż ostygnie.

Przepisy z rozmarynem

Wiesz już jakie właściwości dla zdrowia ma rozmaryn. Może więc przekona Cię to do wypróbowania kilku fajnych przepisów z rozmarynem? Spróbuj. Oto niektóre z nich!

Przepis na domowe krakersy z rozmarynem

FIT leczo drobiowe z rozmarynem

Ossobuco cielęce w rozmarynie

Oliwa o smaku rozmarynu

Skomentuj

Ta przyprawa to również lekarstwo! Zacznij je stosować.