Dajesz kotu mleko? Lepiej przeczytaj!

Bez kategorii Lifestyle Zwierzęta Data publikacji: 26 marca 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

O kotach i mleku funkcjonuje wiele przysłów. Nawet w bajkach dla dzieci koty zawsze piją mleko. Dlatego wielu właścicieli podaje je kotom i niby nie ma w tym nic złego. Nie ma przecież co płakać nad rozlanym mlekiem, bo koty je uwielbiają. Mówi się nam o tym od najmłodszych lat. Dlatego dla wielu wielkim zdziwieniem jest informacja, że kotom mleka podawać nie wolno. Dzisiaj wytłumaczymy Wam dlaczego.

Koty nie mogą pić mleka

Oczywiście gdy koty są jeszcze małe piją mleko swojej matki. Jednak po dwunastym tygodniu życia ich układ pokarmowy przestaje je przyswajać, a koty przechodzą na pokarm stały. Stracą zdolność trawienia laktozy, która zawarta jest w mleku. Zresztą podobnie ma większość zwierząt domowych.

Picie mleka przez kota może skończyć się dla niego bolesnymi skurczami żołądka i biegunką. Oczywiście zdarzają się koty, które nie mają po piciu mleka żadnych dokuczliwych następstwa, ale i w ich przypadku mleko powinniśmy podawać sporadycznie i w małych ilościach. Najlepiej jednak nie podawać im go w ogóle.

Istnieją odmiany mleka bez laktozy, w tym mleka roślinne. Jednak nie są one dla kotów dobrym pokarmem i też mogą wywoływać komplikacje układu pokarmowego.

Co mogą jeść i pić koty

Najlepiej jest trzymać się podstawowej diety dla danego gatunku. Koty mogą pić wodę i zawsze powinny mieć dostęp do miski ze świeża wodą. To zapobiegnie odwodnieniu.

Koty są oczywiście zwierzętami mięsożernymi, dlatego mięso jest podstawą ich menu. Najlepiej gdy ma ono też trochę tłuszczu, który doda kotu energii i pomoże przyswajać składniki odżywcze, których koty potrzebują.

W sklepach dostaniemy gotowe karmy dla kotów, ale jeśli wolimy przygotowywać posiłki dla kota samodzielnie to możemy kupić najtańszy rodzaj mięsa, a następnie lekko je ugotować, aby zabić ewentualne bakterie i pasożyty, które w mięsie się znajdują.

Oprócz tego warto wzbogacić dietę kota o produkty takie jak jogurt, masło, ser, śmietana, warzywa. One dostarczą potrzebnych kotu minerałów i witamin, których nie znajdą w mięsie. To dla kociaka bardzo fajne przekąski, jednak nie podstawa diety.

Pamiętajmy, że decyzja o żywieniu kota domowym jedzeniem w żadnym stopniu nie powinna wiązać się z podawaniem mu resztek z obiadu. Koty zupełnie inaczej trawią niż ludzie i potrzebują też innych rzeczy. Dlatego dieta kota powinna być oparta na jego potrzebach. Dlatego jeśli nie mamy zamiaru ich poznawać, warto skorzystać z gotowych rozwiązań jak karma dla kota.

Podobne artykuły