Czy można włączać pralkę w nocy?

Porady Data publikacji: 26 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2024-04-29

Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie. Niektóre pralki wyposażone są również w aplikacje czy funkcje opóźnionego startu, dzięki czemu możemy zaplanować pranie na noc. Część z nas posiada wtedy taryfę nocną, dzięki czemu prąd jest tańszy. Zatem i samo pranie wykonane w nocy będzie tańsze, niż to w dzień. Gdy mieszkamy w bloku, powstaje jednak problem relacji sąsiedzkich. Co w takim razie z włączaniem pralki na noc?

Włączanie pralki na noc

W bloku również może funkcjonować taryfa nocna, a więc wiele osób zdecyduje się puścić pranie po godzinie 22.00, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej. Mieszkanie w takim miejscu wymaga pewnych kompromisów. Zarówno ze strony naszej, jak i innych mieszkańców.

Warto więc po puszczeniu prania nocą zaczepić sąsiadów na klatce i zapytać, czy słyszeli pralkę i czy im to przeszkadzało. Warto przy tym korzystać z krótszych programów prania, tak by ewentualnie hałas nie trwał 2-3 godziny.

Możemy również ze swojej strony poczynić kroki, które sprawią, że pralka będzie cichsza. Pod pralkę kładzie się specjalne maty, które wyciszają pralkę i jednocześnie stabilizują ją podczas wirowania. Dzięki temu jest ona mniej hałaśliwa.

Trzeba również pamiętać o tym, że sama pralka jest najgłośniejsza podczas wirowania. Możemy więc ustawić pralkę na taką godzinę, by wirowanie zaczęło się rano przed samym końcem taryfy nocnej. Wiele osób zazwyczaj o tej porze już wstaje do pracy. Pamiętając o tym, najlepiej prać w nocy w środku tygodnia. W weekend, gdy każdy ma chwilę, by wypocząć, warto na to pozwolić sąsiadom oraz nam samym.

Relacje sąsiedzkie są bardzo ważne, a sposobem na ich utrzymanie w dobrej formie jest dialog. Dlatego warto rozmawiać z osobami, które mieszkają wokół nas. Pomagać im w rozwiązaniu problemów, które im uprzykrzają życie, ale jednocześnie sygnalizować, gdy dla nas coś jest uciążliwe. W ten sposób dzięki wzajemnym kompromisom uzyskamy przestrzeń życiową, która będzie komfortowa dla wszystkich.

Podobne artykuły