Planujesz kupić zegarek i zastanawiasz się, czy wybrać model ze szkiełkiem szafirowym, czy mineralnym? W tym artykule wytłumaczymy Wam różnice i podpowiemy, które z nich dla was może okazać się lepszym wyborem.
Szafir tuż po diamencie jest jednym z najtwardszych materiałów. Ma on twardość 9 w skali Mohsa (dla porównania indeks twardości diamentu to 10). Szkiełko mineralne charakteryzuje się twardością ok. 5-6. Oznacza to, że będzie dużo mniej odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania.
Jeśli więc zależy nam na tym, aby szkiełko zegarka zbyt szybko się nie porysowało, to zdecydowanie lepiej jest wybrać model, który posiada szafirowe szkło. Szkiełko mineralne będzie za to bardziej odporne na pęknięcia przy uderzeniu, ale za to szybciej się zarysuje. Musimy więc sami zdecydować, która z tych właściwości jest dla nas cenniejsza i dokonać wyboru biorąc pod uwagę indywidualne preferencje.
Warto też wspomnieć o tym, że szkiełko mineralne jest po prostu tańsze. Wpływa to na ogólną cenę zegarka, ale również na koszt wymiany samego szkiełka.
Czasami nie wiemy, jakie szkiełko mamy w zegarku i chcielibyśmy to sprawdzić. Możemy dokonać tego w bardzo prosty sposób. Będziemy potrzebować czystej wody i pipety. Wystarczy, że kroplę wody naniesiemy na szkiełko zegarka.
Jeśli szkło jest szafirowe, kropla zachowa swój kształt. Jeśli zaczniemy przechylać zegarek, kropla będzie spływać, zachowując swoją formę i nie pozostawi na szkiełku żadnych śladów. Jeśli taką samą kroplę zaaplikujemy na szkiełko mineralne, wtedy kropla od razu się rozpłynie po powierzchni szkiełka.
Oczywiście informację o tym, jakie szkiełko posiada zegarek, możemy też najczęściej znaleźć na dekielku. Nie zawsze jednak musi ona pokrywać się z rzeczywistością w przypadku, gdyby ktoś wcześniej już dokonał zmiany szkiełka na inne.