Co zrobić, aby dracena nie gubiła liści?

Ogród Data publikacji: 28 stycznia 2023

Twoja dracena gubi liście? Mogą dosięgać jej różne choroby. Liście początkowo zaczynają żółknąć, a z czasem całkowicie opadają. Częstym widokiem są również suche końcówki, które możecie zaobserwować na zdjęciu powyżej. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Pamiętaj o tempereaturze

Dracena jest rośliną ciepłolubną. Jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, to może ona zacząć gubić swoje liście. Nie oznacza to jednak, że mamy specjalnie dla niej grzać cały dom? Zbyt wysoka temperatura również może doprowadzić do gubienia liści, tak samo zbyt suche powietrze. Jak widać, jest ona dość wymagająca.

Zapewnij stałe warunki

Nie lubi ona szoków temperaturowych. Dlatego nie powinna stać w przeciągu lub przy grzejniku. Dlatego jeśli kupimy dracenę, to najlepiej jest najpierw zahartować ją w chłodniejszym pomieszczeniu, zanim wniesiemy ja do domu, gdzie jest ciepło. Zmniejszymy wtedy ryzyko zrzucenia liści.

Nie podlewaj zbyt intensywnie

Może ona również zacząć je gubić, gdy będziemy ją zbyt intensywnie podlewać. Pierwszym objawem będą właśnie zniszczone końcówki liści, z czasem całe zżółkną i odpadną. Dzieje się tak dlatego, że gniją korzenie rośliny. Dlatego traci ona możliwość pobierania wody z gleby i w efekcie z powodu nadmiernego podlewania usycha. Nie da się jej wówczas już uratować.

Warto pamiętać o warstwie drenażowej w doniczce. Dzięki temu nawet jeśli zbyt mocno podlejemy roślinę, to korzenie nie będą stały w wodzie. Może więc to uchronić nas przed negatywnymi skutkami naszych błędów.

Podobne artykuły