Czym czyścić srebrne sztućce?

Porady Data publikacji: 28 listopada 2017

Święta już za pasem, wszyscy jacyś zabiegani, wyściubiają zmarznięte nosy znad szalika, żeby rzucić okiem na „Listę bardzo ważnych rzeczy do zrobienia przed Wigilią”. Jeśli macie w domu srebrne sztućce, których używacie tylko na specjalne okazje, to sprawdzenie ich kondycji jest na pewno na waszej liście. Srebro jest bardzo eleganckie i nic tak nie dodaje odświętnego charakteru wigilijnej kolacji, jak srebrne świeczniki i sztućce, chyba że akurat zdarzyło im się sczernieć…

Czym czyścić srebro, aby przywrócić mu blask i połysk, na jaki zasługuje? Na szczęście jest kilka łatwych, domowych sposobów.

Zajrzyj do lodówki, czyli czyszczenie srebra keczupem

Tak, zgadza się. Jak to możliwe? Kwas pomidorowy wchodzi w reakcję ze śniedzią i pomaga ją usunąć. Po prostu posmaruj keczupem wymagające czyszczenia srebrne przedmioty i zostaw na 20 minut. Potem wypoleruj z pomocą miękkiej szmatki. Trudno dostępne miejsca lepiej doczyścisz szczoteczką do zębów.

Zanim wyrzucisz skórkę od banana

To się nazywa recykling dla zaawansowanych, nic się nie zmarnuje. Zblenduj kilka skórek od bananów z odrobiną wody – użyj powstałej pasty i ściereczki albo szczoteczki do zębów, aby wypolerować srebro. Następnie opłucz w sporej ilości wody.

Owoce południowe – ciąg dalszy

Zapach cytrusów kojarzy mi się ze Świętami Bożego Narodzenia. Może dlatego, że pamiętam czasy, kiedy pomarańcze dostępne były głównie zimą, gdy w słoneczniejszej części świata owocowały drzewa cytrusowe. Dziś nie jesteśmy już tak zależni od sezonu, ale akurat cytryna szczególnie przyda się przed Wigilią, nie tylko do gorącej herbaty.

W plastikowym pojemniku wymieszaj łyżkę soku z cytryny i pół szklanki mleka w proszku w półtorej szklanki wody. Zanurz srebrne sztućce i zostaw na całą noc. Rano wytrzyj do sucha miękką ściereczką.

Ocet – oczywiście

Chyba nikomu jeszcze nie udało się policzyć wszystkich zastosowań dla octu w domu. Oczywiście świetnie sprawdzi się także przy czyszczeniu srebra. Włóż srebrne przedmioty do naczynia i zalej octem, tak aby były w całości zanurzone. Zostaw na około dwie godziny, następnie opłucz wodą i wytrzyj do sucha. Ocet ma silny zapach – jeśli chcesz się go szybko pozbyć, możesz wypolerować srebro odrobiną soku z cytryny.

Płyn do mycia szyb i nie tylko

Płyn do szyb pięknie odświeży połysk srebrnych sztućców. Wystarczy spryskać sztućce i dobrze wytrzeć suchą szmatką do polerowania.

Aluminium, soda i woda

Mocno zaśniedziałe srebrne sztućce mogą potrzebować szczególnego potraktowania. W garnku zagotuj litr wody z łyżką sody oczyszczonej i kawałkiem folii aluminiowej. Ostrożnie włóż sztućce na 10-30 sekund i wyjmij za pomocą szczypiec kuchennych.

Jeszcze więcej szczegółowych instrukcji na temat tego, czym czyścić srebro, znajdziecie tutaj.

Podobne artykuły