Czy wiesz, po co rura od odkurzacza ma ten otwór?

Porady Data publikacji: 14 września 2022 / Aktualizacja: 2024-03-12

Z pewnością zauważyliście, że w rączce rury od odkurzacza znajduje się otwór, który można zasłonić i odsłonić za pomocą specjalnej zaślepki. Czy wiecie, jaką dokładnie funkcję pełni? Większości osób wydaje się, że pełni on funkcję regulacji ssania. Należy go więc otworzyć lub zasłonić np. w przypadku odkurzania dywanu i paneli. Prawda jest jednak inna.

Funkcja otworu w rurze od odkurzacza

Każdy odkurzacz, który weźmiemy do ręki na rurze będzie miał otwór z przesuwnym elementem, który go otwiera i zamyka. Najczęściej umiejscowiony jest on właśnie na rączce, gdyż mamy do niego wtedy najłatwiejszy dostęp. Stąd można więc wywnioskować, że pełni istotną rolę.

Zazwyczaj używamy go podczas odkurzania dywaników. Gdy go otworzymy, odkurzacz będzie miał słabszą siłę ssania, a dzięki temu końcówka odkurzacza nie zassie dywanika, tylko będzie po nim jeździć. To ułatwi nam jego odkurzenie. Oczywiście to zastosowanie jest praktyczne i poprawne. Jest jednak inne, dużo ważniejsze.

Odkurzając podłogi często przytrafi nam się wciągnąć do rury odkurzacza różne rzeczy. Może to być reklamówka leżąca pod sofą albo firanka sięgająca do ziemi. Wówczas wytwarza się duże podciśnienie, które nie jest korzystne dla pracy silnika i może doprowadzić nawet do jego spalenia. Stąd ten wentyl bezpieczeństwa, który bardzo szybko i łatwo możemy przesunąć za pomocą jednego palca.

Jeśli odkurzacz coś zassie i rura zatka się, wtedy powinniśmy od razu otworzyć ten otwór, a następnie usunąć zator. Dzięki temu ochronimy silnik naszego odkurzacza przed uszkodzeniem i drogą naprawą. Pamiętajcie o tym, gdy będziecie odkurzać następnym razem dom.

Podobne artykuły