Czy wiesz co oznacza oznaczenie LR i R na baterii, oraz którą lepiej kupić? ZOBACZ!

Lifestyle Data publikacji: 01 października 2018

Baterie posiadają różne oznaczenia, ale dla nas ważną informacją powinna być wiedza na temat co oznacza LR oraz R na baterii. Dzięki temu będziemy wiedzieć, którą baterię lepiej kupić w danej sytuacji.

Którą baterię lepiej kupić

Na rynku znajdziemy baterie alkaliczne oznaczone znakiem LR oraz baterie cynkowo-węglowe oznaczone literą R. Baterie alkaliczne należą do droższych, ale za to charakteryzują się większą wydajnością, oznacza to, że sprzęt nią napędzany będzie działał dłużej. Baterie cynkowo-węglowe są znacznie tańsze, ale jednocześnie ok. 5 razy mniej wydajne niż baterie alkaliczne. Zabawka, którą zasilimy taką baterią będzie działała pięć razy krócej od tej napędzanej baterią alkaliczną.

Czy oznacza to, że bateria alkaliczna jest lepsza? Niekoniecznie. W porównaniu stosunku ceny do czasu pracy tak naprawdę bateria cynkowo-węglowa wypada lepiej i jest o parę groszy tańsza w użytkowaniu niż bateria alkaliczna. Nie zapewnia jednak takiej samej wygody, na pewno wolelibyśmy bowiem aby dziecko mogło bawić się zabawką na baterie dłużej bez konieczności pięciokrotnego jej rozkręcania w tym samym czasie, gdyby była to bateria cynkowo-węglowa.

Dlatego baterie R nadają się do urządzeń, które nie pobierają wiele energii np. zegarek ścienny, minutnik, pilot itd. Baterie alkaliczne za to lepiej sprawdzają się do urządzeń, które pobierają więcej prądu np. zabawki czy latarka.

Podobne artykuły