Czy wesele może zwrócić się z kopert?

Lifestyle Data publikacji: 23 września 2023

Organizacja wesela to spore obciążenie finansowe. Nic więc dziwnego, że część młodych par liczy na to, że koszt wesela zwróci się z otrzymanych przez gości kopert. Czy tak może się stać? Czy koperty są w stanie pokryć koszty organizacji ślubu? Przyjrzymy się tej kwestii.

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć na to wpływ. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli zdecydujemy się zorganizować wesele w większości samodzielnie, tak by ograniczyć koszty, a jednocześnie rodzina będzie hojna, to istnieją szanse, na to, że duża część kosztów zwróci się nam.

Musimy jednak mieć na uwadze aktualną sytuację, jaka panuje w kraju. Duża inflacja, wysokie koszty życia i ogrzewania, to wszystko sprawia, że wiele osób może pozwolić sobie na coraz mniej. Dlatego sumy, które będą mogły włożyć do kopert, nie będą tak okazałe.

Jednocześnie wysoka inflacja sprawia, że drożeje organizacja wesela. Więcej płacimy pośrednikom, usługodawcom i za jedzenie oraz napoje. To sprawia, że dysproporcja między otrzymanymi kopertami, a wydanymi pieniędzmi może być dużo większa niż w latach poprzednich.

Dlatego nie możemy jako przykład brać doświadczeń znajomych, którzy brali ślub wiele lat temu w zupełnie innych realiach ekonomicznych. Co więcej, w sumie zebranej z kopert odzwierciedlenie nie będzie miała tylko sytuacja ekonomiczna, ale również rodzinne problemy. Możemy paść w ten sposób ofiarą rodzinnych kłótni, które mogą trwać latami. Oczywiście nie jest to regułą, ale warto mieć na uwadze to, że również takie sytuacje mogą mieć wpływ na to, że ktoś zdecyduje się włożyć do koperty mniej pieniędzy, albo oddać ją pustą.

Czy wesele zwraca się z kopert?

Może tak się stać, ale to bardzo optymistyczny scenariusz, na który nie powinniśmy jednak liczyć. Organizując wesele, musimy mieć odpowiednią poduszkę finansową i brać pod uwagę w sytuacji, w której wesele nie zwróci nam się całkowicie z kopert, a nawet mogą one nie pokryć 50% sumy, jaką wydaliśmy na organizację tego najważniejszego w naszym życiu dniu.

Czy warto się tym przejmować? Jeśli mamy takie obawy, powinniśmy starać się w taki sposób zarządzać budżetem weselnym, aby wydać go jak najmniej. Porównywać ceny, starać się samodzielnie zorganizować wraz z najbliższą rodziną wiele rzeczy, które możemy zrobić.

Goście weselni zwykle starają się w kopercie umieścić sumę, która pokryje chociaż jedzenie. Jednak musimy mieć świadomość, że w obecnych czasach, gdy koszt talerzyka to nie rzadko ponad 300 zł, suma tak jest duża i nie będzie osiągalna dla każdego z gości. Musimy więc być gotowi na dużą polaryzację sum, które znajdziemy w kopertach.

Jeśli jednak jesteśmy w stanie finansowo pokryć wesele, a jedynie liczymy na jakiś zwrot tych pieniędzy z kopert, to nie warto tym się przejmować. Ten dzień ma być Wasz. Macie się z niego cieszyć i myśleć o sobie i pięknej uroczystości, a nie o tym ile znajdziecie w kopertach. Z własnego doświadczenia powiemy Wam, że to wspaniały dzień i wówczas nie zwraca się na to tak dużej uwagi. Najważniejsze jest to, by wspólnie z bliskimi celebrować tą ważną uroczystość i cieszyć się świetną zabawą.

Podobne artykuły