Jak zadbać o odkurzacz? Poznaj najważniejsze zasady!

Gadżety Data publikacji: 22 kwietnia 2022

Wszyscy, choć z różną częstotliwością, korzystamy z odkurzacza. Czy jednak przyszło Ci kiedyś do głowy, że to urządzenie, podobnie jak każde inne, należy czasem myć? Jeśli temat czyszczenia odkurzacza jest Ci zupełnie obcy, doskonale się składa! W tym tekście podpowiadamy, jak to robić, aby urządzenie posłużyło Ci jeszcze przez wiele lat.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy warto myć obudowę odkurzacza,
  • jak zadbać o ssawki i szczotki,
  • czy należy czyścić wąż od odkurzacza,
  • jak zapobiec rozprzestrzenianiu się kurzu,
  • czy filtr odkurzacza można myć.

Odkurzacz jest urządzeniem niemal niezastąpionym. Trudno wyobrazić sobie bez niego zwłaszcza życie w domu ze zwierzętami i małymi dziećmi, ale też zwykłe codzienne porządki. Aby odkurzacz mógł Ci służyć długo i skutecznie, warto o niego zadbać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to robić.

Odkurzacz bezprzewodowy i przewodowy – jak o niego zadbać?

Odkurzacz bezprzewodowy czy przewodowy? Niezależnie od modelu, jakim dysponujesz, należy go po prostu myć. Nie zachęcamy Cię do cotygodniowego czyszczenia wszystkich elementów urządzenia, ale warto je myć z zewnątrz mniej więcej w takich odstępach czasu. Ściereczką zwilżoną letnią wodą z detergentem przetrzyj obudowę odkurzacza. Wyczyść też kółka – wokół nich często owijają się włosy, co może utrudniać manewrowanie sprzętem.

Końcówka do odkurzacza: czy warto ją myć?

Nie tylko warto, ale nawet trzeba! W pierwszej kolejności powyciągaj ze szczotek włosy i sierść swoich pupili, a następnie przepłucz je pod ciepłą, bieżącą wodą. Plastikowe ssawki zanurz w wodzie zmieszanej z płynem do mycia naczyń i zostaw na dłuższą chwilę, a później wyszoruj, np. szczoteczką do paznokci lub starą szczoteczką do zębów. Wszystkie elementy zostaw do wyschnięcia.

Co z wężem od odkurzacza?

Odpowiedź jest prosta: dokładnie to samo. W rurze od odkurzacza osadza się sporo kurzu, dlatego ona też wymaga pielęgnacji. Wystarczy przepłukać ją bieżącą wodą, a tę sztywną część wyczyścić… przewiązaną w połowie sznurkiem szmatką. Nawlecz rurę na sznurek, a następnie przeciągnij przez nią koniec z zawiązaną szmatką. W ten sposób pozbędziesz się większych zabrudzeń. Jeśli podejrzewasz, że coś utknęło w rurze, spróbuj przepchać ją kijem od szczotki lub innym długim przedmiotem.

Odkurzacz workowy i bezworkowy: o czym musisz pamiętać?

Jeśli zabierasz się do czyszczenia odkurzacza, nie możesz zapomnieć o jego wnętrzu. Niezależnie od tego, czy posiadasz odkurzacz bezworkowy, czy workowy, musisz się zatroszczyć o to, by regularnie czyścić pojemnik na odpady czy wymieniać worki do odkurzacza.

Jak to zrobić? Najpierw otwórz komorę odkurzacza, wyjmij z niej pojemnik lub worek, a wnętrze przetrzyj wilgotną ściereczką. Jeśli masz odkurzacz bezworkowy, wyrzuć zanieczyszczenia z pojemnika, a następnie umyj go ciepłą wodą z detergentem i zostaw do wyschnięcia. Na koniec zamontuj pojemnik z powrotem. W przypadku odkurzacza workowego po umyciu komory po prostu załóż nowy worek. Pamiętaj, że dbając o regularne czyszczenie pojemnika lub wymianę worka, dbasz także o jakość powietrza w swoim domu.

Filtry do odkurzacza: jak o nie właściwie zadbać?

Jeśli jest taka możliwość, warto regularnie myć filtr w odkurzaczu (koniecznie sprawdź to w ulotce producenta). Wraz z użytkowaniem traci on bowiem zdolność skutecznego pochłaniania kurzu. Filtr należy wyjąć, oczyścić z sierści, włosów i kurzu, a następnie przepłukać pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia. Pamiętaj, żeby nigdy nie wkładać do odkurzacza mokrego filtra. Jeśli chcesz, możesz przed włożeniem delikatnie skropić go ulubionym olejkiem eterycznym – w ten sposób Twój odkurzacz będzie wypuszczać pachnące powietrze.

O odkurzacz, tak jak o każde inne urządzenie, należy regularnie dbać. Dzięki temu będzie służył Ci dłużej i efektywniej. A jeśli dopiero szukasz najlepszego odkurzacza, przejrzyj ofertę marki Zelmer – z pewnością znajdziesz w niej coś dla siebie!

Podobne artykuły