Czy u Was w bloku sąsiedzi też wystawiają śmieci na klatkę? Zobacz, co zrobić!

Porady Data publikacji: 14 lutego 2023

Na klatce w bloku znajdziemy różne rzeczy. Czasem mogą to być meble, innym razem wózki dziecięce lub rowery. Ich wystawianie jest nielegalne. Stwarzają realne zagrożenie, gdyż klatka schodowa jest drogą ewakuacyjną w razie pożaru. Mimo, iż jest częścią wspólną, nie oznacza to, że możemy wykorzystywać ją jako przestrzeń magazynową. Więcej na temat przepisów, które regulują tę kwestię, pisaliśmy w tym artykule.

Sąsiedzi wystawiają śmieci na klatkę schodową

Częstym widokiem są również śmieci pozostawione na klatce schodowej. Gdy śmietnik w kuchni zapełni się, cześć mieszkańców zawija worek, a następnie wystawia na klatkę. Nie chcą od razu schodzić do śmietnika, aby je wyrzucić. Zrobią to przy okazji wychodzenia z domu, ale nie chcą też, aby śmieci śmierdziały im w domu. Czy w takiej sytuacji lepiej, aby śmierdziały wszystkim na klatce schodowej?

Aromat i widok tak pozostawionych odpadów nie jest niczym przyjemnym. Wszystko chcielibyśmy natomiast korzystać z przestrzeni wspólnej, która jest zadbana. Warto więc postarać się ten problem rozwiązać, a sposobów na to jest kilka.

Porozmawiaj z sąsiadami

Wiele problemów da się rozwiązać zwykłą rozmową. Ludzie często nie chcą problemów. Robią coś, bo nikt nie wyraża sprzeciwu. Milczenie uważają więc za zgodę. Jeśli jednak uświadomimy takim osobom, że coś innym przeszkadza, to często wystarczy krótka wymiana zdań, aby problem zniknął. Zachowajmy spokój i pełną kulturę. Nakreślmy problem i poprośmy o jego rozwiązanie dla dobra wszystkich mieszkających na klatce lokatorów. Często wystarczy po prostu ośmielić się i poinformować o problemie drugą stronę.

Skontaktuj się ze wspólnotą

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zagracanie klatki schodowej jest łamaniem prawa. Dodatkowo mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej obowiązuje jej regulamin, który wprost może zabraniać pozostawiania czegokolwiek na klatce schodowej, a w tym na przykład śmieci.

Wspólnota mieszkaniowa może wymusić na lokatorach zaprzestanie magazynowania odpadów w części wspólnej.

Powiadom Straż Miejską

Wspólnota nie ma zamiaru rozwiązać problemu? Można ją spróbować do tego zachęcić, a w tym pomoże nam Straż Miejska.

Straż Miejska jest organem, który często zajmuje się właśnie takimi bardzo przyziemnymi sprawami, ale taż ważnymi. Co do zasady, na klatce schodowej nie można przechowywać niczego. Straż Miejska może nałożyć grzywną lub karą porządkową. Oprzeć może się w tym przypadku na przepisach przeciwpożarowych.

To co istotne, Straż Miejska karę nałoży najprawdopodobniej na wspólnotę. Nie będzie zajmować się poszukiwaniem właściciela lokum i udowadnianiem, że to on pozostawił te odpady. Dlatego wtedy może to zmobilizować wspólnotę do interwencji i zdyscyplinowania pozostawiającego odpady w ciągu komunikacyjnym lokatora. Dysponuje ona narzędziami, dzięki którym może zmusić lokatorów do przestrzegania ustalonego porządku.

Podobne artykuły